Na cestách česko - polským pomezím s Petrem Voldánem
Kladsko, to je Malá Praha na Kladské Nise. Aneb město v Polsku s českým duchem
Celý seriál:
Každé prázdninové pondělí vás zveme na některé ze zajímavých míst podél hranic mezi východočeským regionem a Polskem. Chceme vám nabídnout pozoruhodnosti, ke kterým máme docela blízko a často o nich ani nevíme. A také inspirovat v době, kdy cestování přece jen stále ovlivňuje situace kolem "koronavirových" omezení. Možná vám návštěvy s rozhlasovým mikrofonem pořadu "Na cestách" dají tip na cestu vaši. Pokračujeme v Kladsku.
S rozhlasovým mikrofonem vás zavedeme do strmých uliček města, ve kterém jsem musel dát za pravdu hlasům, přirovnávajícím centrum Kladska k našemu hlavnímu městu. Církevní stavby, zdobené štíty historických domů s bezpočtem příběhů a také kouzelné náměstíčko s kašnou a fontánou.
Jak uslyšíte v pokračování letního speciálu "Na cestách", už ta nabízí jeden z odkazů na četné české stopy ve městě. Lví fontána na barokní pískovcové kašně sice proudící vodou horký letní vzduch nezpříjemňovala, ale českého dvouocasého lva jsem snadno rozpoznal.
Lev a Kosmas
Polské příhraniční město má bílého českého lva ze zlatou korunou v červeném poli i ve znaku. Mělo ho získat v polovině 13.století od Přemysla Otakara II. Oněch odkazů na české stopy je v Kladsku, které jako první zmínil český kronikář Kosma, mnohem víc.
Než se v pořadu dozvíte podrobnosti o spojení prvního českého arcibiskupa Arnošta z Pardubic s Kladskem, projdeme se po mostě, na kterém se tak trochu cítíte jako na tom Karlově v Praze. Trochu tvrdím proto, že je o dost menší a zdobí ho i mnohem méně soch (sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého jsem ale našel), krásný je ale také.
Kladsko Arnošta z Pardubic
Asi nejzajímavější pro "našince" je spojení Arnošta z Pardubic s polským městem. Čímž nikterak nechci snižovat třeba unikátnost některých příběhů historických domů v Kladsku.
Čtěte také
Také jsme jim při procházce městem s rozhlasovým mikrofonem pochopitelně věnovali pozornost.
Ale pocit, který zažíváte, když stojíte na místě, kde je v podlaze chrámu Nanebevzetí Panny Marie náhrobní deska Arnošta z Pardubic, ten je pozoruhodný. Stejně jako dojem z majestátnosti náhrobní tumby (dílna Petra Parléře).
Povím vám v pořadu z tohoto místa, proč si údajně Arnošt z Pardubic nevybral za místo posledního odpočinku nějaký významný objekt v Čechách. V Kladsku totiž mimo jiné chodil do školy. A ještě jedna zajímavost z pořadu "Na cestách" po česko - polském pomezí.
Náhrobní tumbu obnovovala fakulta restaurování Univerzity Pardubice pod vedením Mgr. arch. Jakuba Ďoubala, Ph.D. v roce 2017. A nebude chybět i kontext, který této historické postavě i době dodá kněz Zbigniew Czendlik.
Kladské podzemí
S rozhlasovým mikrofonem letního speciálu "Na cestách" nakoukneme i do podzemí, protože město Kladsko pod sebou ukrývá zajímavou spleť chodeb. Prohlídkový okruh v předpolí barokní pevnosti rozhodně také stojí za návštěvu. Jako ostatně celé město Kladsko.
Doufám, že jsme vás naladili nejen k poslechu dalšího dílu našeho letního putování s pořadem "Na cestách" - v pondělí 12. července jako obvykle po 18.hodině na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové nebo Českého rozhlasu Pardubice - ale třeba i k výletu do Kladska.
Kam se vlastně vrátíme i za týden. Naším společným cílem totiž bude barokní pevnost v Kladsku a její vazby na pevnost v Jaroměři - Josefově.
Petr Voldán
Související
-
Severní stranu Krkonoš zná málokdo. Klenoty za humny aneb Polsko není turistická popelka
Polsko přestává být turistickou popelkou, cestu si tam nachází čím dál více Čechů. Vedle baltského pobřeží, Krakova a Varšavy se najde hodně zajímavostí hned za hranicemi.
-
Posilněni pirohy si užijete výšlap na Sněžku z polské strany. Cestou můžete potkat omámené jeleny
Dnes se budete s Českým rozhlasem Hradec Králové zase trošku toulat. Miroslava Chaloupská ze Svazku měst a obcí Krkonoše pro vás má spoustu parádních tipů na výlet.
-
Kudowa Zdrój je jedno z nejstarších lázeňských městeček v Polsku. Leží těsně za našimi hranicemi
Český rozhlas Hradec Králové vám přináší tipy na zajímavé výlety. Tentokrát jsme vypravili do Polska. Navštívili jsme lázeňské městečko Kudowa Zdrój ležící za hranicemi.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.