Na cestách česko - polským pomezím s Petrem Voldánem
Karpacz - město se Sněžkou v katastru aneb Norský kostelík i ulice krkonošských skřítků
Celý seriál:
Jak vypadají Krkonoše z druhé strany hranice, tedy z Polska - už páté téma letošního letního speciálu pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem". I další prázdninové pondělí vás pozveme na některé ze zajímavých míst podél hranic mezi východočeským regionem a Polskem. Nabízíme pozoruhodnosti, ke kterým máme blízko a často o nich ani nevíme.
Zároveň vás chceme inspirovat, protože cestování přece jen stále ovlivňuje situace kolem "koronavirových" omezení. Pokračujeme na severním úbočí Krkonoš v okrese Jelenia Góra, kde je polská "brána" do Krkonoš - město Karpacz.
I Vrchlabí je jednou z bran
Čtěte také
Jak v pořadu poznamenává Miroslava Chaloupská ze Svazku měst a obcí Krkonoše, je i Vrchlabí, kde jsem se cestou na polskou stranu Krkonoš zastavil, považováno za takovou bránu do hor. Ale prý se za ni považuje víc měst na úpatí Krkonoš.
V každém případě jsem dostal od Miroslavy Chaloupské doporučení na spoustu zajímavých míst v Karpaczi i okolí. Svazek měst a obcí Krkonoše totiž s polskými partnery často spolupracuje a tak není divu, že vzájemně hory podrobně znají.
Norský kostelík v Karpaczi
I když jsem věděl, že jedním z cílů bude v lázeňském městě Karpacz evangelický kostel s neobvyklou historií, nemohla Miroslava Chaloupská svatostánek ze dřeva ze svých tipů vynechat.
Kostel Wang byl prvním místem, kam jsem se s mikrofonem letního speciálu pořadu "Na cestách" po příjezdu do Karpacze vydal.
A udělal jsem dobře, protože proud turistů k unikátní stavbě nad městem každou hodinou houstl. Perla mezi lákadly v regionu pod Krkonošemi, kterou sem převezli v roce 1842, je skutečně turistickým magnetem a zároveň významným místem pro věřící evangelické církve.
Jak se dostal kostel do Krkonoš až z norské vesnice, to vám povím v pořadu. Teď jen prozradím, že měl skončit jako palivové dříví.
Horský masiv a ledovcová jezera
Nejen kvůli kostelíku z Norska stojí Karpacz za cestu na "druhou" stranu Krkonoš.
Čtěte také
Ty se vám totiž budou zdát z pohledu od města mnohem mohutnější. Zvedají se prakticky z nížiny do výšky mnohem strměji, než u nás. I Sněžka, která patří do katastru města Karpacz a o kterou se vlastně s Polskem svým způsobem dělíme, vypadá jinak.
A už ve Vrchlabí mě Miroslava Chaloupská upozornila také na ledovcová jezera. Podobná v "našich" Krkonoších nemáme. Ale ta jsou přece jen dál a s mikrofonem pořadu "Na cestách" se k jejich průzračným vodám vydat nebyl čas. To bych určitě nestihl nic víc. Tak příště, pro tentokrát jsem se vrátil městem Karpacz z kopce dolů.
Ulice krkonošských skřítků
Chtěl jsem totiž vidět jednu z nejkratších ulic v celém Polsku. Samotná ulice - říkat úseku, dlouhému třicet metrů ulice mi přijde skoro přehnané - není až tak zvláštní. Zajímavější je, že v uličce má popisné číslo jen jeden dům - školka, a že název vymyslela místní spisovatelka.
Maria Nienartowicz vydala Pohádkového průvodce Karpaczí a její nápad se "zhmotnil" v roce 2009, kdy byla ulička slavnostně otevřena. Najdete ji jako já podle velkého kamene se skřítkem. A o nich, odvěkých obyvatelích obou stran Krkonoš, vám povím víc opět v letním speciálu "Na cestách".
Polská verze Krakonoše i parky
Dozvíte se také o tom, jak vypadá Krakonoš polským pohledem a představím vám i zajímavé parky v Karpaczi. Zkrátka, i tentokrát jde myslím o tip na místo kousek od hranic s Polskem, které stojí za výlet. Protože zdaleka všechny zajímavosti jsem vám vyjmenovat ani nemohl.
Poslechněte si další vydání pořadu "Na cestách" - letní speciál v pondělí 2. srpna po 18:00 na stanicích Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice. Opět se na vás těším!
Petr Voldán
Související
-
Severní stranu Krkonoš zná málokdo. Klenoty za humny aneb Polsko není turistická popelka
Polsko přestává být turistickou popelkou, cestu si tam nachází čím dál více Čechů. Vedle baltského pobřeží, Krakova a Varšavy se najde hodně zajímavostí hned za hranicemi.
-
Posilněni pirohy si užijete výšlap na Sněžku z polské strany. Cestou můžete potkat omámené jeleny
Dnes se budete s Českým rozhlasem Hradec Králové zase trošku toulat. Miroslava Chaloupská ze Svazku měst a obcí Krkonoše pro vás má spoustu parádních tipů na výlet.
-
Kudowa Zdrój je jedno z nejstarších lázeňských městeček v Polsku. Leží těsně za našimi hranicemi
Český rozhlas Hradec Králové vám přináší tipy na zajímavé výlety. Tentokrát jsme vypravili do Polska. Navštívili jsme lázeňské městečko Kudowa Zdrój ležící za hranicemi.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.