Na cestách česko - polským pomezím s Petrem Voldánem

Karpacz - město se Sněžkou v katastru aneb Norský kostelík i ulice krkonošských skřítků

Jak vypadají Krkonoše z druhé strany hranice, tedy z Polska - už páté téma letošního letního speciálu pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem". I další prázdninové pondělí vás pozveme na některé ze zajímavých míst podél hranic mezi východočeským regionem a Polskem. Nabízíme pozoruhodnosti, ke kterým máme blízko a často o nich ani nevíme. 

Zároveň vás chceme inspirovat, protože cestování přece jen stále ovlivňuje situace kolem "koronavirových" omezení. Pokračujeme na severním úbočí Krkonoš v okrese Jelenia Góra, kde je polská "brána" do Krkonoš - město Karpacz.

I Vrchlabí je jednou z bran

Čtěte také

Jak v pořadu poznamenává Miroslava Chaloupská ze Svazku měst a obcí Krkonoše, je i Vrchlabí, kde jsem se cestou na polskou stranu Krkonoš zastavil, považováno za takovou bránu do hor. Ale prý se za ni považuje víc měst na úpatí Krkonoš.

V každém případě jsem dostal od Miroslavy Chaloupské doporučení na spoustu zajímavých míst v Karpaczi i okolí. Svazek měst a obcí Krkonoše totiž s polskými partnery často spolupracuje a tak není divu, že vzájemně hory podrobně znají.

Norský kostelík v Karpaczi

I když jsem věděl, že jedním z cílů bude v lázeňském městě Karpacz evangelický kostel s neobvyklou historií, nemohla Miroslava Chaloupská svatostánek ze dřeva ze svých tipů vynechat.

Kostelík Wang a jeho ochranná věž

Kostel Wang byl prvním místem, kam jsem se s mikrofonem letního speciálu pořadu "Na cestách" po příjezdu do Karpacze vydal.

A udělal jsem dobře, protože proud turistů k unikátní stavbě nad městem každou hodinou houstl. Perla mezi lákadly v regionu pod Krkonošemi, kterou sem převezli v roce 1842, je skutečně turistickým magnetem a zároveň významným místem pro věřící evangelické církve.

Jak se dostal kostel do Krkonoš až z norské vesnice, to vám povím v pořadu. Teď jen prozradím, že měl skončit jako palivové dříví.

Horský masiv a ledovcová jezera

Nejen kvůli kostelíku z Norska stojí Karpacz za cestu na "druhou" stranu Krkonoš.

Čtěte také

Ty se vám totiž budou zdát z pohledu od města mnohem mohutnější. Zvedají se prakticky z nížiny do výšky mnohem strměji, než u nás. I Sněžka, která patří do katastru města Karpacz a o kterou se vlastně s Polskem svým způsobem dělíme, vypadá jinak.

A už ve Vrchlabí mě Miroslava Chaloupská upozornila také na ledovcová jezera. Podobná v "našich" Krkonoších nemáme. Ale ta jsou přece jen dál a s mikrofonem pořadu "Na cestách" se k jejich průzračným vodám vydat nebyl čas. To bych určitě nestihl nic víc. Tak příště, pro tentokrát jsem se vrátil městem Karpacz z kopce dolů.

Ulice krkonošských skřítků

Chtěl jsem totiž vidět jednu z nejkratších ulic v celém Polsku. Samotná ulice - říkat úseku, dlouhému třicet metrů ulice mi přijde skoro přehnané - není až tak zvláštní. Zajímavější je, že v uličce má popisné číslo jen jeden dům - školka, a že název vymyslela místní spisovatelka.

Jedna z nejkratších ulic v Polsku

Maria Nienartowicz vydala Pohádkového průvodce Karpaczí a její nápad se "zhmotnil" v roce 2009, kdy byla ulička slavnostně otevřena. Najdete ji jako já podle velkého kamene se skřítkem. A o nich, odvěkých obyvatelích obou stran Krkonoš, vám povím víc opět v letním speciálu "Na cestách".

Polská verze Krakonoše i parky

Dozvíte se také o tom, jak vypadá Krakonoš polským pohledem a představím vám i zajímavé parky v Karpaczi. Zkrátka, i tentokrát jde myslím o tip na místo kousek od hranic s Polskem, které stojí za výlet. Protože zdaleka všechny zajímavosti jsem vám vyjmenovat ani nemohl.

Poslechněte si další vydání pořadu "Na cestách" - letní speciál v pondělí 2. srpna po 18:00 na stanicích Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice. Opět se na vás těším!

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.