Na hrad Košumberk vede nová bezbariérová lávka

8. duben 2019 11:30

Město Luže vybudovalo dřevěnou bezbariérovou lávku, po které se například vozíčkáři a rodiče s kočárky dostanou na hrad Košumberk. Kvůli strmé přístupové cestě pro ně byla památka dosud nedostupná. Lávka vede z areálu Hamzovy léčebny od úpatí svahu až na vrchol kopce a prochází přes oboru lesní zvěře.

„Postavili jsme ji, aby se lidé mohli dostat přímo na nádvoří hradu, kde se konají kulturní akce,“ řekla ČTK starostka Veronika Pešinová.

V současné době je areál hradu přístupný pouze hradní branou ze strany budovy purkrabství. Pro klienty Hamzovy léčebny i další návštěvníky je tak přístup problémový a je nutné podniknout cestu okolo celého kopce. Lávka začíná u postranního východu z léčebny. Měří 161 metrů, je několikrát lomená s odpočinkovými podestami a překonává desetimetrové převýšení. Je vedena přes oboru lesní zvěře.

Dřevěná konstrukce vyšla město na 4,8 milionu korun, polovinu z toho pokryla dotace ministerstva pro místní rozvoj. Po kolaudaci by se měla otevřít 13. dubna, kdy na hradě začne sezona velikonoční výstavou a jarmarkem.

zdroj: ČTK

Související