Náhodou jel kolem. Oceněný hasič ve svém volnu zachraňoval děti ze zamrzlého rybníka
František Hovad ze stanice Žamberk mimo službu pomáhal dětem, pod kterými se prolomil led. Získal za to druhé místo v celostátní anketě Hasič roku. Jinak Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje bodoval i v kategorii Projekt roku. Uznání se dočkal internetový seriál Hýbej se s hasiči.
Cenu převzal Hovad v Betlémské kapli na Starém Městě v Praze. „Je to krásný pocit. Moc jsem si to užíval a vážím si, že jsem tam mohl být. Dá se říct, že to je naše povinnost. Viděl jsem, že můžu pomoct a pomáhal jsem. Tento druh zásahu jsem měl nacvičený. Přesně jsem věděl, co mám dělat,“ říká.
Fyzička a rychlé rozhodování
Událost se odehrála v březnu 2021 v Zámeckém rybníku v Žamberku. Velitel družstva František Hovad viděl složky integrovaného záchranného systému ze silnice. I když měl volno, vzal si speciální oblek a běžel k otvoru v ledu. Skokem do vody se snažil děti předat zasahujícím kolegům. Následně se zúčastnil resuscitace jednoho z chlapců.
Na práci hasiče je podle něj nejtěžší rychle se rozhodnout. „Jezdíme k různým zásahům, kde musíme zvolit správné řešení ke zvládnutí situace. Roli hraje i psychika, která kolikrát člověka hodně ovlivní. Dostaneme prvotní informaci – kam a k čemu jedeme. Snažíme se toho co nejvíc vytěžit z operačního střediska, případně z telefonu a tabletu. Podle toho se zařídíme.“
Původně byl Hovad elektrikářem. „Ještě jsem si ale dodělával Fakultu tělesné výchovy a sportu v Praze. Zvažoval jsem, co následně budu dělat. Tady se nabízelo, že bych aspoň část toho, co jsem se naučil, mohl využít. Je tam potřeba fyzická kondice. U hasičů bylo i hodně kamarádů. Práce mě baví, naplňuje. Máme dobrý kolektiv a určitě jsem tam rád.“
Hýbej se s hasiči
V době covidu vznikl seriál, ve kterém učitel a hasič Ondřej Koleno radil dětem, jak by měly cvičit. Praktické ukázky předváděla žákyně základní školy Eliška a hasič Daniel Knápek. Propojení vymyslel hasičský spisovatel Roman Kutálek. Natáčel, stříhal Roman Vyčítal. A tisková mluvčí Vendula Horáková v podobě moderátorky propojila cviky s reálnými zásahy hasičů. „Seriál velmi pozitivně přijali i učitelé tělesné výchovy a dětem zasílali přes aplikaci Bakaláři odkazy na jednotlivé díly.“
Jestli máte touhou stát se hasičem nebo hasičkou, tak jen do toho. „Pokud projdou fyzickou přípravou, psychologickými testy a budou zdraví, rádi je všechno naučíme. Hasiče neustále sháníme. Dochází k určité obměně. Budeme rádi, když přijdou nějací nováčci. Teď zrovna bylo výběrové řízení. Uvítáme každého mladého. Tak ať hlavně sportují. To je důležité,“ myslí si Horáková.
Související
-
Zachráněného musíme rychle zahřát. Vlastní bundou nebo i vyválením ve sněhu
Několik dní souvislého mrazu proměnilo vodní plochy v zamrzlá kluziště, která lákají k bruslení. Hasiči ale varují, že led ještě nemusí být dostatečně silný.
-
Na letošní dovolenou nezapomenu, říká hasič, který v Itálii zachránil dítě
Občas vypnout, odpočinout si od práce, nabrat nové síly a vyrazit na dovolenou potřebuje každý, hasiče nevyjímaje. Zasáhnout a pomoci ale někdy musíte.
-
Hasič Marek Víšek o soutěži TFA: Je to peklo
V areálu stanice HZS ve Velkém Poříčí se o titul přeborníka České republiky v disciplínách TFA utkalo celkem 31 hasičů. A hasiči z Pardubického kraje byli úspěšní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka