Náhodou jel kolem. Oceněný hasič ve svém volnu zachraňoval děti ze zamrzlého rybníka

15. červen 2022

František Hovad ze stanice Žamberk mimo službu pomáhal dětem, pod kterými se prolomil led. Získal za to druhé místo v celostátní anketě Hasič roku. Jinak Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje bodoval i v kategorii Projekt roku. Uznání se dočkal internetový seriál Hýbej se s hasiči.

Cenu převzal Hovad v Betlémské kapli na Starém Městě v Praze. „Je to krásný pocit. Moc jsem si to užíval a vážím si, že jsem tam mohl být. Dá se říct, že to je naše povinnost. Viděl jsem, že můžu pomoct a pomáhal jsem. Tento druh zásahu jsem měl nacvičený. Přesně jsem věděl, co mám dělat,“ říká.

Fyzička a rychlé rozhodování

Událost se odehrála v březnu 2021 v Zámeckém rybníku v Žamberku. Velitel družstva František Hovad viděl složky integrovaného záchranného systému ze silnice. I když měl volno, vzal si speciální oblek a běžel k otvoru v ledu. Skokem do vody se snažil děti předat zasahujícím kolegům. Následně se zúčastnil resuscitace jednoho z chlapců.

Na práci hasiče je podle něj nejtěžší rychle se rozhodnout. „Jezdíme k různým zásahům, kde musíme zvolit správné řešení ke zvládnutí situace. Roli hraje i psychika, která kolikrát člověka hodně ovlivní. Dostaneme prvotní informaci – kam a k čemu jedeme. Snažíme se toho co nejvíc vytěžit z operačního střediska, případně z telefonu a tabletu. Podle toho se zařídíme.“

Původně byl Hovad elektrikářem. „Ještě jsem si ale dodělával Fakultu tělesné výchovy a sportu v Praze. Zvažoval jsem, co následně budu dělat. Tady se nabízelo, že bych aspoň část toho, co jsem se naučil, mohl využít. Je tam potřeba fyzická kondice. U hasičů bylo i hodně kamarádů. Práce mě baví, naplňuje. Máme dobrý kolektiv a určitě jsem tam rád.“

Hýbej se s hasiči

V době covidu vznikl seriál, ve kterém učitel a hasič Ondřej Koleno radil dětem, jak by měly cvičit. Praktické ukázky předváděla žákyně základní školy Eliška a hasič Daniel Knápek. Propojení vymyslel hasičský spisovatel Roman Kutálek. Natáčel, stříhal Roman Vyčítal. A tisková mluvčí Vendula Horáková v podobě moderátorky propojila cviky s reálnými zásahy hasičů. „Seriál velmi pozitivně přijali i učitelé tělesné výchovy a dětem zasílali přes aplikaci Bakaláři odkazy na jednotlivé díly.“

Jestli máte touhou stát se hasičem nebo hasičkou, tak jen do toho. „Pokud projdou fyzickou přípravou, psychologickými testy a budou zdraví, rádi je všechno naučíme. Hasiče neustále sháníme. Dochází k určité obměně. Budeme rádi, když přijdou nějací nováčci. Teď zrovna bylo výběrové řízení. Uvítáme každého mladého. Tak ať hlavně sportují. To je důležité,“ myslí si Horáková.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.