Naštvali se a šli k RAF. Pilotům z Hrochova Týnce by letos bylo sto

12. květen 2016

Jejich osudy se prolínají. Ladislav Zadrobílek odjížděl o den dřív než František Bulis. Pak se znovu potkali v Polsku, spolu narukovali do cizinecké legie. Do Liverpoolu připluli ve stejný den. Hrochův Týnec si v sobotu připomene osudy dvou svých slavných osobností.

Českoslovenští piloti z dob druhé světové války podle organizátora víkendových oslav Jana Kubíka tíhli k letectví už od dětství:

„Ladislav po vystudování prostějovské školy nastoupil činně k armádě jako letec. František měl cestu složitější. Pocházel z chudší rodiny. Nejdřív se vyučil strojním zámečníkem, až později přešel na letecké učiliště a stal se letcem. Když byla armáda demobilizovaná německými vojsky, byli naštvaní. Začali pracovat v klasických profesích, potom i tyto fabriky obsadila německá armáda. To je úplně naštvalo, probudilo se v nich vlastenectví. Chtěli tedy bojovat proti nacismu a utéct za hranice.“

Kousek od hrdiny

Miloslav Sedláček Ladislava Zadrobílka osobně znal. „Seznámil jsem se s ním díky svému tchánovi, spolužákovi pana Zadrobílka. Když jsme si v Hrochově Týnci opatřovali bydlení, koupili jsme domek přímo vedle Zadrobílkových. Metrový plůtek tvoří rozhraní mezi naším a jejich dvorkem. S panem Zadrobílkem jsem se tedy často setkával. Poznal jsem ho jako velice přátelského, čestného člověka. Bohužel takoví se už v poslední době nerodí.“

Letiště v zámeckém parku

Jan Kubík o obou pánech zpracoval filmové dokumenty. „Na začátku to byl takový můj zájem, že bychom zkusili dát dohromady videodokument, protože se trochu zabývám videem. Původně to mělo být o Ladislavu Zadrobílkovi, ale postupně se začaly objevovat podklady k Františku Bulisovi. Vycházel jsem ze zkušeností jejich potomků, někteří lidé přinesli třeba jenom jednu fotku, dalším zdrojem byl i internet.“

Pilot Ladislav Zadrobílek (1916-2002)

Na dokumenty se dá podívat na sobotních oslavách u příležitosti stého výročí narození obou pilotů. V zámeckých prostorách bude vytvořený kinosál, kde poběží dokumenty ve smyčce.

Kdo přijde do zámeckého parku, uvidí panorama letiště včetně letadla v měřítku jedna ku jedné. Půjde o prezentaci Czech Spitfire Clubu. „Přeneseme se do roku 1943. Na travnaté ploše bude malé britské polní letiště s maketou legendárního stíhacího letounu.“

Z programu oslav (14. 5.)

13:00 Zahájení oslav a slavnostní výsadba pamětní lípy, vernisáž výstavy

  • Výstava Klubu vojenské historie 276th Sqdnvěnovaná 75. výročí založení čs. perutí v RAF

  • Prezentace Czech Spitfire Clubu – maketa legendárního stíhacího letounu SupermarineSpitfireMk.IXc

autor: MAL
Spustit audio