Nehodu L-159 nepřežil armádní pilot

24. únor 2003

Nedaleko Příbrami se zřítil cvičný bitevní letoun L-159. Armádní pilot pád stroje nepřežil. Českému rozhlasu to potvrdilo ministerstvo obrany. Podle internetového servesu iDnes se bitevník zřítil při školních střelbách v prostoru Vojenského výcvikového prostoru Jince v Brdech. Nehodu na místě vyšetřuje vojenská i státní policie. Podle důvěryhodných informací Českého rozhlasu oběť neštětí patřila k nedaleké čáslavské základně vojenského letectva.

Českým armádním letectvem otřásla tragická událost. Život jedno z nejzkušenějších pitolů si vyžádala havárie bitevníku L-159 Alca. K neštěstí došlo krátce před polednem ve vojenském výcvikovém prostoru Jince na Příbramsku. Podzvukové bitevníky L-159 vyrábí domácí zbrojovka Aero Vodochody. Mezi piloty se ale proslýchají jisté pochyby o kvalitě a spolehlivosti těchto letounů. Česká armáda jich má ve výzbroji téměř šest desítek. Podle víceprezidenta Aera Viktora Kučery firma nabídla vojsku spolupráci při vyšetřování příčin havárie.

L-59 Albatros
autor: KOC
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.