Někde mají pouť, jinde dabing. Přelouč hostí další ročník Cen Františka Filipovského

12. září 2023

Pro město to je největší kulturní a společenská akce celého kalendářního roku. Lidé můžou potkat nejlepší dabéry a dabérky, připravený je i doprovodný program. Letošní 29. ročník Cen Františka Filipovského připadá na sobotu 16. září.

„Jako je třeba v Heřmanově Městci Bartolomějská pouť, tak v Přelouči máme dabingové slavnosti. Vůbec poprvé zažijeme na Masarykově náměstí od 21 hodin ohnivou show. Doprovodný program začíná venku už ve 13 hodin. Bude i diskotéka Baby jagy pro malé. Vystoupí Holki, Maxim Turbulenc, Banjo Band Ivana Mládka. Velmi vzácným hostem je Monika Absolonová, která bude mít tři vstupy taky v Občanské záložně přímo během slavnostního vyhlášení od 17 hodin. Moderuje prezident Herecké asociace Ondřej Kepka. Přenos nabídneme na náměstí na velkoplošné obrazovce. Živé vysílání poběží zhruba od 16 hodin i na internetu. Jeho součástí bude stream ze studia s hosty,“ říká za organizátory Marcela Gryčová.

Mistři už vědí

Zatímco na jména vítězů mnoha kategorií musíme čekat, letošní držitele Ceny Františka Filipovského za dlouhodobé herecké mistrovství v dabingu nějakou dobu známe. Jsou to Alena Procházková, Jiří Prager, Jiří Štěpnička a Jan Vlasák. Filmový a televizní svaz FITES ohodnotí za celoživotní mistrovství v oboru režie dabingu Jiřího Kvasničku a Petra Pospíchala. Ochranná asociace zvukařů pak navrhla za celoživotní mistrovství v oboru dabingový mistr zvuku Lubora Hochmanna.

Čtěte také

Všichni zmínění podle Gryčové zatím potvrdili účast. „Někteří se k nám rádi vracejí. Třeba Lumír Olšovský byl překvapený úrovní v malém městě na východě Čech. I když není nominovaný, přijede i tentokrát.“

Výkony tradičně hodnotí porota. „Pracuje už od konce roku, kdy začínají první nástřely, rozbory filmů, které by pro přihlášení připadaly v úvahu. Letos jsme sledovali 48 snímků. Bylo na co koukat, výběr byl pěkný a hlasování docela těžké. V porotě zasedají třeba i Nela Boudová, Hana Talpová, Libor Hruška a další.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.