Nenechte se napálit šmejdy! Přečtěte si, jak na ně

3. srpen 2015

Nedejte se! Tak se jmenuje se seminář, který učí seniory bránit se praktikám tzv. šmejdů. Ti jsou stále vynalézavější. Jak se nenechat napálil, poradil posluchačům Českého rozhlasu Pardubice jeden z protagonistů projektu Josef Jan Kopecký.

Nenechte se obalamutit podvodníky. Odmítejte jejich nabídky a pokusy proniknout vám do bytu. Seznamte se jejich praktikami a odhalte je.

Zve vás někdo na předváděcí akci? Řekněte, že nemáte zájem a čas. Jasně odmítněte a co nejméně mluvte. „Jedním ze signálů pro podvodníky, že by vás mohli zlomit a dostat na svou stranu je to, že se s nimi bavíte. Zavěste co nejdřív," říká Josef Jan Kopecký.

Podvodníci na ulici

Předváděcích akcí díky změně v legislativě ubývá. Podvodníci si proto našli jiné způsoby, jak se dostat do vaší peněženky. Jednou z možností je pouliční prodej. Ani nevíte jak, už máte v ruce krabičku s parfémem, který nepotřebujete. Jenomže právě to, že zboží držíte, hraje ve prospěch protistrany. „Začne fungovat psychologie. Nabydeme pocit osobního vlastnictví a nechce se nám ji vracet. Je nám hloupé říct, že to vlastně nechceme a zaplatíme," vysvětluje Josef Jan Kopecký.

Další sorta podvodníků předstírá zkoumání trhu. Požádají vás o pomoc, otevřou přátelský dialog a až později nám nabídnou nějakou službu nebo zboží. „Mají perfektně naučené odpovědi na naše zdůvodnění, proč o jejich produkty nestojíme. Čím déle s nimi mluvíme, tím víc se chytáme do jejich sítí," uvádí Josef Jan Kopecký. Proto je nejlepší omezit se na rezolutní ne a bez vysvětlování odejít pryč.

Čtěte také

Dále pozor na to, pokud někdo od vás žádá osobní údaje. Ať už vám bude tvrdit cokoliv, nenechte se zviklat. Nikdo na ně nemá právo. Získané osobní údaje jsou velmi cenné a dají se snadno zneužít.

Váš vnuk potřebuje pomoc

Jste doma a někdo zazvoní u dveří vašeho bytu. Otevřete a dotyčný se vám představí jako kamarád vašeho vnuka, který ho poslal pro pomoc. „V té chvíli lidé často zpanikaří a sami podvodníkovi vyzradí jméno svého vnuka a podvodníka bez otázek pustí do domu," říká Josef Jan Kopecký. Nezvaná návštěva poprosí například o sklenici vody a během vaší krátké nepřítomnosti v pokoji dokáže prošmejdit celý byt a okrást vás o cennosti a peníze. Nebo si jenom obhlédne, jak ten byt vypadá a krádež naplánuje na příště.

Tvrdí vám někdo, že vám nese přeplatek za elektřinu nebo výhru? Zabouchněte mu dveře před nosem. „Podvodník tvrdí, že vám to musí bezpodmínečně předat. Uvede, že se jedná o dva tisíce korun, ale má jenom pětitisícovku. A chce po vás, abyste mu peníze rozměnili," popisuje postup Josef Jan Kopecký. Napálený senior jde na místo, kde má své úspory a tím je odhalí. Falešný pracovník opět o něco požádá a během nepřítomnosti majitele bytu celou hotovost vybere. „Nikdo v dnešní době nechodí po domácnostech s přeplatkem! Nikdo nemá právo se dožadovat vstupu do našeho bytu. I kdyby tvrdil, že se jedná o kontrolu spotřebičů nebo nějakou havárii," varuje Josef Jan Kopecký. Každého, kdo zazvoní u vašich dveří, si prověřte. Pokud máte pochybnosti, nezdráhejte se zavolat policii.

Nedejte se! Radí aktéři semináře pro seniory

Josef Jan Kopecký je jedním z propagátorů projektu Nedejte se! Ten vzniknul na popud jedné z autorek dokumentu Šmejdi Romany mazalové. Spojila se s kriminalisty a herci a vytvořili několika hodinový pořad. „Přímo na místě dostáváme seniory do situací, které se jim skutečně mohou stát. Snažíme se s nimi pracovat tak, aby si sami vyzkoušeli, jak říkat šmejdům ne," popisuje průběh Josef Jan Kopecký.

Samotný začátek semináře účastníky většinou zaskočí. Startuje se totiž předváděcí akcí. Všechno je tak věrohodné, že divák ztrácí půdu pod nohama a říká si, jestli opět není podveden a znovu se mu někdo nepokouší něco prodat. „Jen velmi zřídka se stane, že se v ten moment rozhodne někdo odejít. Za to bychom ale byli rádi. Spíš ale někteří naší nabídce přikyvují natolik, že bychom jim možná to bio máslo za osm set korun prodali," říká Josef Jan Kopecký.

Poté do pořadu vstoupí kriminalisté a situaci uvádějí na pravou míru. Navazuje autorka projektu Romana Mazalová, která vysvětlí, čeho se vyvarovat a nikdy nedělat.

autor: PRO
Spustit audio