Nové album: Jarret – Za hrany

20. říjen 2011

Skvělý folk/rock/jazz v podání libereckého Jarretu

Nálepka český folk má pořád kvůli Nedvědům a jim podobným poměrně pejorativní nádech. Ale na české folkové scéně se dějí zajímavé věci a vycházejí desky, které ehm vlastně ani moc folkové nejsou.
Třeba novinka libereckého Jarretu, jehož nová deska Za hrany je výborná.
Jarret vznikl v roce 1992, už tehdy folkové uskupení nalézalo inspiraci v Bobu Dylanovi, Neilu Youngovi, Joni Mitchell nebo Suzanne Vega, jejíž písně Jarret občas zařazuje do svých koncertních programů. Postupně se Jarret vzdaloval čistě folkovému projevu, který obohacoval o vlivy jazzu, rocku nebo šansonu. A takové je i nové v historii už čtvrté album a Peterem Binderem produkované album Za hrany, které je především ukázkou skvělého muzikanství celé kapely. Nahrávce dominuje, tak jako na předchozích deskách, nádherný, barevný a osobitý hlas zpěvačky Hanky Skřivánkové. Zajímavé jsou i texty, Jarret se nebojí veršovat i o tak vážných věcech jako jsou koncentrační tábory nebo odsun sudetských Němců.
Velmi pozoruhodné album!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.