Ostřešany 14.4.2007

14. duben 2007

Do Ostřešan je to z Pardubic opravdu jen kousek. A ani nemusíte jet autem, stačí nastoupit na městský autobus číslo 10 a vystoupit v Ostřešanech u školy nebo u parku. Mým průvodcem po obci s více než devíti sty obyvateli byl starosta Josef Vodrážka, nejprve jsme zašli do impozantní budovy školy s hodinovou věžičkou. Děti z mateřské školky mi připomněly několika písničkami a básničkami jaro a velikonoční svátky, pak jsem si povídal se žáky zdejší malotřídky a také se ředitelem školy Petrem Pavelkou především o tom, jak se žije venkovské škole jen kousek od krajského města. Otakar Štěpánek zastupoval v našem rozhlasovém Posvícení z Ostřešan místní myslivce i rybáře, poté jsme se vydali za předsedou sportovního klubu AFK Ostřešany Jiřím Fejfárkem. Na zdejším hřišti kope pět mužstev - A tým, dorost, starší a mladší žáci a také stará garda. Velkým fandou ostřešanského fotbalu je osmdesátiletý Vlastimil Kubík. O něm jsem se dozvěděl už od dětí ve škole a školce, protože právě pro ně pořádá dobrodružné i poučné vycházky do přírody. Ostřešanský patriot také zavzpomínal klukovská léta nebo na představení místních ochotníků. Když jsme procházeli obcí, tak mě starosta upozornil na několik místních zajímavostí. V parčíku před školou je to Památník padlým v 1. a 2. světové válce z roku 1946, autory památníku jsou známý sochař Miloslav Baše a významný pardubický architekt Karel Řepa. Kaple v parku v centru obce byla vybudována za nemalých příspěvků místních obyvatel (především manželé Štěpánkovi) i samotné obce v roce 1898 a byla zasvěcena Panně Marii. Uvnitř se nachází oltář od akademického sochaře Antonína Suchardy z Nové Paky. Nepřehlédnutelný je dům čp. 11, kde bydlí známá malířka Eva Filemonová, ta vyzdobila fasádu domu originálními freskami. Další návštěva byla u dobrovolného hasiče Václava Hlaváčka a pak už jsme naši procházku po Ostřešanech zakončili na obecním úřadě. Tam mně starosta Josef Vodrážka vysvětlil, co je za symboly na nedávno schváleném obecním znaku a praporu. Lipové listy připomínají majestátní stromy v centru obce a červená střecha zase původní název vsi Wostřešany, který vznikl ze zde hojně se vyskytujících "vostrých střech". Ale hovořili jsme také o tom, co se v obci povedlo, o chystané cyklostezce do Nemošic a dalších posvícenských tématech. Však si Posvícení z Ostřešan poslechněte, na slyšenou se těší Vlastík Novák. Sobota 14.4. po 12 hodině.

0:00
/
0:00
autor: VLN
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...