Ostříhané vlasy nemusí skončit v koši. Darujte je na dobrou věc

9. listopad 2017

Nadační fond Daruj vlasy pomáhá dámám a slečnám, které vlivem těžké nemoci přišly o symbol ženskosti, vlasy.

Náhradní paruka je mnohdy dokáže vrátit alespoň na chvíli do běžného života a vykouzlit úsměv na tváři.

Organizace, která pomáhá potřebným už rok, registruje čím dál více žadatelů. Naopak dárců je stále málo a proto neváhejte a přidejte se.

„Pamatuji si, že první vlasy nám přišly letos v lednu. Měly blonďatý odstín a byly dlouhé 30 centimetrů. Bereme i barvené, melírované, dokonce pracujeme i s šedivými. Podmínkou je minimální délka 20 centimetrů,“ usmívá se ředitelka fondu Veronika Suchá.

Bez kadeřníků by to samozřejmě nešlo. V tuto chvíli jich nadace registruje přes třicet. Salóny jsou nejen v Česku, ale i na Slovensku a hlásí se další. Smluvní kadeřnictví dárce ostříhají zdarma. Pokud máte své oblíbené, kam chodíte rádi, i to je možné. Vlasy potom pošlete v obálce.

Přijďte na brigádu

Denně lidé v obálkách pošlou kolem dvaceti culíků. Je s tím mnoho práce, každý z nich musí být řádně zaevidovaný a vystaví se darovací smlouva. Potom následuje pečlivé vyčesávání těch krátkých vlasů, které se nedají použít. V závěru je důležité je dobře uskladnit.

Přípravy za den zaberou několik hodin, proto se hodí každá pomocná síla. Brigádníci se mohou hlásit v hlavní kanceláři se sídlem v Hradci Králové.

Jednou z nejdůležitějších osob je vlásenkář

„Výroba paruk si žádá vyučené specialisty a těch je velmi málo. V České republice spíš pracují pro divadla. Věřím, že se postupně začnou hlásit a my tak rozšíříme dílnu o ty, kteří chtějí pomáhat,“ říká Veronika Suchá. Výroba montury – přesné kopie Vašeho tvaru hlavy tak, aby paruka nikde nesjížděla, nepadala a hlavně vypadala přirozeně, je velmi složitá práce. Výrobek je hotový za jeden až tři týdny. Vše závisí na hustotě a délce vlasů.

Jak se správně o paruku starat

Nepodceňujte mytí a používejte jen šampóny bez sulfátů. Nechte přirozeně uschnout, ale pokud přece jenom raději fénujete, pak při nižší teplotě. Můžete upravovat žehličkou, nebo kulmou. Zásadně v paruce nespěte a nasaďte na umělou hlavu, která monturu správně vytvaruje.

Důležité informace pro žadatele a dárce najdete na darujvlasy.cz

autor: RIH
Spustit audio