Pardubice chtějí postavit novou uměleckou školu. Už je jasné, jak bude vypadat

24. listopad 2022 10:14

Pardubice plánují postavit novou budovu základní umělecké školy v Polabinách. Jasněji je o budoucí podobě nové budovy, porota architektonické soutěže už vybrala nejvhodnější návrhy. Novostavba nabídne výuku v tanečním, hudebním, výtvarném a literárně-dramatickém oboru a současně by měla přinést společenské prostory pro pořádání kulturních akcí. Škola bude stát v největším pardubickém sídlišti Polabiny a navštěvovat by ji mělo až 1200 žáků.

V architektonické soutěži vyhlášené městem porota vybírala nejprve z celkově 12 žádostí o účast v soutěži od architektů z České republiky i ze zahraničí. Na základě kvality portfolií vyzvala 8 architektonických týmů k vypracování soutěžního návrhu. Z dlouhé diskuse nad soutěžními návrhy vzešli dva vítězové.

Nejvýše porota ocenila práci od spolupracujících architektonických kanceláří Studio Perspektiv a Grido a návrh od ateliéru Med Pavlík architekti. Třetí cenu získala společnost TŘI.ČTRNÁCT architekti. Právě z prvních dvou projektů město následně vybere vítěze, podle jehož návrhu se bude stavět.

Žáci si v ZUŠ Lonkova prohlížejí možné podoby budoucí umělecké školy

„Každý z oceněných návrhů přistoupil k řešení problematiky školy jinak a přináší zadavateli pestrou paletu názorů na řešení zadání. Výběr nejvhodnějšího návrhu, respektive zpracovatele všech stupňů projektové dokumentace stavby, vzejde z navazujícího jednacího řízení bez uveřejnění, které připravujeme na první čtvrtletí příštího roku,“ informuje náměstek primátora zodpovědný za oblast školství Jakub Rychtecký.

Konečně pohromadě

Základní umělecká škola Lonkova v současné době nedisponuje vlastní budovou. Nejen že má několik odloučených pracovišť, její hlavní pracoviště je navíc umístěno v objektu s komerčním nájemným, které musí škola platit.

„Škola bohužel nikdy neměla jedno společné pracoviště pro všechny obory a je tak více než 50 let rozeseta po celém sídlišti Polabiny. Tato situace velice komplikuje spolupráci mezi jednotlivými obory i pedagogy a přirozený rozvoj školy,“ podotýká ředitel ZUŠ Pardubice-Polabiny Jiří Kabát.

Radnice se proto rozhodla vybudovat zcela novou základní uměleckou školu na pozemku města v ulici Stavbařů, kde v současné době sídlí Základní škola a Praktická škola Svítání, která se zavázala v návaznosti na rekonstrukci budovy v ulici Klášterní objekt v Polabinách opustit. Dispozičně nevyhovující objekt nechá město následně zdemolovat.

Nová budova a s ní i budoucí ZUŠka by se měla stát novým přirozeným kulturním a společenským centrem Polabin, nejen školou určenou pouze k výuce.

Všechny soutěžní návrhy včetně modelů jsou k vidění na veřejné výstavě v budově ZUŠ Lonkova 510 do 6. prosince 2022.

Podrobnější informace ke všem soutěžním návrhům jsou k dispozici na webových stránkách města.

autor: Honza Ptáček | zdroj: město Pardubice
Spustit audio

Související