Chtěli jen zkušebnu, mají studio. O nahrávání v domově mládeže mají žáci obrovský zájem
Domov mládeže v Pardubicích nabízí studentům možnost pracovat v nahrávacím studiu. Za několik let tam vznikla řada autorských i neautorských písní. Podporu tam dostávají také nesporné talenty.
Nápad vybudovat při domově mládeže 4you Deep Studio vznikl v roce 2019. „My jsme měli požadavek vytvořit lepší zkušebnu pro žáky, ale paní ředitelka přišla s nápadem proč dělat něco tak malého, že bychom mohli zároveň vytvořit studio,“ říká hudebník a šéf studia Roman Pachovský.
Příjemné a profesionální
Studio slouží hlavně pro rozšíření zájmové činnosti. „Ono je smutné, když žáci, nejenom z konzervatoře cvičí na hudební nástroje někde ve sklepích, kde jsou rozvody, kde i ruší žáky v ubytovací části, protože pak se to rozléhá po chodbách. Chtěli jsme rozšířit nabídku se vším všudy a na patřičné kvalitativní úrovni,“ dodává ředitelka Domova mládeže a školní jídelny Pardubice Alena Krabcová.
O práci ve studiu je velký zájem. „Zájem je slabé slovo. I kdybychom tam trávili 24 hodin, tak si myslím, že to je málo. Měli jsme snahu mít tam i interprety z venčí, první kdo nás navštívil, byla Vypsaná Fixa, měli jsme tam i Natálii Grossovou, ale zájem ze strany žáků je tak obrovský, že se věnujeme hlavně jim,“ vysvětluje Roman Pachovský.
Studio nejenom pro muzikanty
Hodně času tráví ve studiu i zájemci o práci se zvukem. „Přicházejí k nám i žáci, kteří nejsou zdatní ve hře na hudební nástroj, ale zajímá je ovládání techniky. Často jsou překvapení, co to dá práce, než nahrávka vznikne. Ale máme tam třeba i blogery, takže některé z dívek si nahrávají čtený text. Vznikají různé hudební žánry, děti si točí klasiku, ale máme tam i žáky, kteří se zajímají o rap. Ta škála je obrovská,“ říká Roman Pachovský.
Velkou devizou studia je také výběr hudebních nástrojů. „Dneska si koupit kvalitní hudební nástroj, se kterým jdete nahrávat je velký zásah do financí, takže i na to jsme se připravili. Máme tam kvalitní bicí nástroje, elektrické a akustické kytary, basovou kytaru, různé perkusní nástroje, vynikající činely,“ vyjmenovává Roman Pachovský.
Související
-
Hraje v pěti kapelách a rozjíždí sólovou dráhu. Bez hudby nedá mladý umělec ani ránu
Jan Chmelík z Hlinska přičichnul ke kytaře v šesti letech. Od patnácti produkuje vlastní muziku, a to pod heslem nejdřív hudba, pak text.
-
Vystač si sám. Akordeon je jako přenosný orchestr
Tenhle nástroj se jenom těžko dá označit za „profláklý“. Jeho vyznavačů není tolik, ale o to zapálenější jsou. Litomyšl na začátku prázdnin hostí Akordeonové léto.
-
Pohádka, milostný příběh, rozpor člověka a přírody. Jak uchopí Rusalku pardubičtí studenti?
Opravdovou klasiku budete moci už brzy vidět v novém nastudování. Stojí za ním Konzervatoř Pardubice, Základní umělecká škola Havlíčkova a Východočeské divadlo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka