Pardubický primátor v opoziční palbě: Chceme jednat, ale...

15. červen 2016

Krajské město prožívá docela rušnou středu. Mimořádně se scházejí zastupitelé. Na přání opozice by měli probírat některé kroky vedení Pardubic.

Objevily se spekulace, že by se jednání vůbec konat nemuselo. Primátor Martin Charvát: „Podle mých informací je omluvených šest zastupitelů. Bez problémů bychom se tedy měli dohodnout na programu. Chceme jednat, ale jsou tam určité body, které podle mě nejsou naprosto dobře připravené a myslím si, že nepatří na jednání zastupitelstva. Chceme se dohodnout na určité úpravě programu.“

Nová nemocnice je hudbou budoucnosti

Rozruch v poslední době v Pardubicích vyvolal třeba Nadační fond Naše nemocnice. Zastupitelé měli už na minulém zastupitelstvu schválit návrh poskytnout finanční dar ve výši půl milionu korun. Nakonec byl tento bod stažený.

„Dneska město Pardubice otevřelo územní plán. Máme jedinečnou příležitost říct si teoreticky, kde by výhledově mohla stát nová nemocnice. Není to o tom, že by město chtělo hned stavět novou nemocnici. Území, kde stojí stávající nemocnice, je prakticky poddimenzované. Vznikalo před desítkami let. Navrhovalo se asi na 35 000 obyvatel.“

Čtěte také

Opozice kritizuje radu města, že zastupitelstvu předkládá nepřipravené materiály. Taky poukazuje na nízkou kvalitu důvodových zpráv, velmi často dochází ke změnám až na poslední chvíli.

Je opoziční kritika oprávněná? „Rozdělil bych to na dvě věci. Taky jsme vnímali určitou nekvalitu, a proto rada města letos na jaře schválila nový dokument, který jasně stanovuje, jak ta zpráva má být zpracovaná. Ale opozice trochu zapomíná, že základním kamenem této zprávy je zpracovatel. To bývají vedoucí odborů. Nemám problém o tomto jednat, ale zpracovatelem jsou úředníci města,“ říká Charvát.

„Když jsme se nedohodli s opozicí na cílech jednotlivého bodu jednání, vždy jsme vyšli vstříc a raději jsme materiál stáhli, aby se následně dopracoval. Takže jestli nám je dneska taková vstřícnost vytýkaná jako neschopnost, přijde mi to nefér. Vždy jsme mohli hlasovat na sílu, protože máme v zastupitelstvu většinu. Ale připadalo nám rozumnější materiál stáhnout a dopracovat.“

Co dalšího opozici vadí

Taky si stěžuje, že koalice poprvé v historii nerespektovala jakousi gentlemanskou dohodu, že zástupci opozice mají být zastoupení v dozorčích nebo kontrolních orgánech obchodních společností, ve kterých má město majetkovou účast. Volají proto po změnách…

„Jsme zhruba v polovině současné etapy vládnutí ve městě. Tento problém jsme ochotní otevřít a jednat o něm. Přes léto se zástupci koalice sejdou se zástupci opozice a pokusíme se do září připravit nějaký materiál, abychom pak udělali určité změny. Po volbách ale nebyla možnost najít průřezovou shodu na tom, koho osadíme do funkčních dozorčích rad. Radši jsme se tedy dohodli na tomto statutu. Potvrdilo se, že to nebylo zase tak špatné rozhodnutí. Někteří opoziční zastupitelé opravdu nejsou konstruktivní a nechtějí tvořit věci. Zástupci opozice ale na druhou stranu v dozorčích radách zůstali,“ tvrdí pardubický primátor.

Objevilo se taky podezření, že došlo k porušení vnitřních právních předpisů města. Radnice objednala externí právnické služby za 121 tisíc korun, které čerpala na podzim minulého roku, jenomže rada je legalizovala dodatečně až letos v dubnu.

„Z podkladů, které předložím na zastupitelstvu, jasně vyplyne, že jsme nic neporušili. Všechno prošlo řádnou cestou. Vzniknul určitý spor. My jako statutáři v okamžiku, kdy máme podepsat významné dokumenty, ručíme za jejich odbornost. Máme legitimní právo vyžádat si externí posudek. Tuhle shodu jsme celý podzim nenacházeli s úředníky magistrátu. Proto vznikla určitá strkanice, ale z mého pohledu jsme opravdu nic neporušili.“

autor: MAL
Spustit audio