Park Na Špici v Pardubicích nabízí po renovaci odpočinek i sportovní vyžití
Park Na Špici v Pardubicích leží skutečně na „špici“. Tvoři ji soutok Labe a Chrudimky. Do roku 2014 šlo o poměrně zanedbané místo, které v sobě ale skrývalo velký potenciál, právě kvůli kouzlu své polohy. Díky nedávné revitalizaci se park Na Špici značně proměnil. Lidé se teď do parku snáze dostanou a mohou tam nejen relaxovat, ale také si zasportovat.
Park Na Špici díky své poloze v blízkosti centra Pardubic a zároveň velkému množství zeleně dlouho vybízel ke kompletní proměně. Město zrekonstruovalo parkové cesty a zpevněné plochy. Nové stezky teď lidé využívají nejen k procházkám a běhu, ale mohou po nich jezdit i bruslaři nebo cyklisté. Obnovou prošla samozřejmě i parková zeleň. Hlavním smyslem přitom bylo zachovat přírodní charakter parku, aby mohl sloužit třeba i školním dětem při výuce přírodopisu.
Park se stal také lépe dostupným, a to díky dřevěné lávce přes řeku Chrudimku. Ta park spojuje s pardubickým zámkem a Tyršovými sady. Lávka má tvar oblouku a klene se přibližně čtyři metry nad hladinou řeky. Má poměrně ostrý sklon, což se stalo i terčem kritiky. Důvodem byly ovšem podmínky Povodí Labe, aby pod lávkou mohl projet sací bagr. V budoucnu by park Na Špici měl s dalšími částmi Pardubic propojit nový most přes řeku Labe, tedy další trasa pro rodinné výlety.
Parku vévodí dřevěný pavilon v japonském stylu
„Středobodem“ parku Na Špici je nový dřevěný pavilon, umístěný ve východním cípu jezera Čičák. Terasa pavilonu zasahuje přímo ke hraně vodní plochy. Architektura pavilonu souzní s okolní přírodou. Stavba je přitom přístupná ze všech stran, je částečně průchozí, vzdušná a otevřená.
V pavilonu je umístěné veřejné „ohniště - griloviště“, kde si zájemci mohou opéct uzeniny. Tento prostor je možné si dopředu zarezervovat, třeba pro soukromou oslavu. Veřejné ohniště často využívají také školy. Rezervace ale není podmínkou, park i jeho zařízení jsou běžně k dispozici všem příchozím.
Pavilon je otevřený každý den. Na pořádek dohlíží správce parku, který má v pavilonu svoji kancelář. Jeho součástí je i klubovna s prosklenou stěnou a výhledem na jezero, tento prostor využívají hlavně školní třídy. Pavilon na okraji Čičáku má výhodnou polohu, leží totiž na rozhraní sportovišť, dětského hřiště a klidové zóny u jezera.
Za mírný poplatek si v parku Na Špici můžete půjčit i sportovní potřeby a využít multifunkční hřiště - zahrát si fotbal, nohejbal, volejbal nebo tenis. Dětské hřiště je velmi prostorné, s nápaditými herními prvky, především z přírodních materiálů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Je to závod.‘ Ukrajina sází na to, že jí volný trh s výrobou zbraní a dronů získá výhodu nad Ruskem
-
Fico kopíruje ruské narativy, není neutrální. Šance na mírové rozhovory na Slovensku je nízká, říká expert
-
Elektromobilům z koncernu Volkswagen unikla data. Na internetu byly dostupné údaje, kudy a kam jezdí
-
ONLINE: Ukrajina zasáhla ruský sklad. Měly se v něm nacházet drony Šáhed