Páteční Noční linka: Co si s sebou neseme z dětství

5. březen 2021

Většina osobnosti dítěte se vytvoří do šestého roku života. I když si z prvních třech let obvykle moc nepamatujeme, právě v tomto období se formuje budoucí psychické nastavení. 

Obzvlášť důležitá je pro dítě jistota toho, že je chtěné a milované bez podmínek. Žádný rodič se chybám ve výchově nevyhne. Některé ale dokážeme jako děti přijmout, jiné nám zadělají na pořádné problémy na mnoho let dopředu. A zrcadlem toho je podle psychologa a psychoterapeuta Milana Studničky puberta, jak nedávno připomněl pro server irozhlas.cz „Puberta nebo to období, kdy se dítě dostává do puberty, je v podstatě už jenom taková tečka. To je jenom třešnička na dortu. Rodič těch chyb naseká za celou dobu výchovy hrozně moc. Bohužel puberta nám ukáže, jestli jsme výchovu zvládli, nebo jsme dělali chyby.“

Otázky:

Kdybyste ze zad dokázali sundat batoh s nápisem dětství, co byste v něm našli?

A co byste naopak marně hledali?

Jaké radosti, příkoří?

Co pro vás bylo zásadní?

Kterou část byste raději vymazali?

Kdo byl důležitou osobou vašich útlých let a proč?

Dokázali jste se s chybami rodičů vyrovnat?

Nebo jste je sami při výchově svých dětí opakovali? 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?