Pouť do rakouské Maria-Zell začínala na Mariánské hoře. Proč právě tam?
Mariánská hora v Horní Čermné nedaleko Lanškrouna je místo s velice zvláštní atmosférou. V prostoru před kostelem narození Panny Marie se kdysi scházeli lidé na pouť do rakouské Maria-Zell. A o něco později tam vystavěli kapličku, pak kostel a k němu křížovou cestu.
Na Mariánské hoře stojí ve výšce asi 500 metrů nad mořem kostel narození Panny Marie, křížová cesta a také nová rozhledna. Navíc jde o evropské rozvodí. Říká se, že z levého okapu střechy kostela teče voda do Tiché Orlice, pak do Labe až se vlévá do Černého moře. A z pravého pro změnu do Moravy, dále do Dunaje a z něj do Černého Moře. Návštěvníky láká i krásná příroda a jakási mystická atmosféra. Není divu, že se kolem místa točí několik legend.
Na pouť do rakouské Maria-Zell se údajně na Mariánské hoře začali lidé scházet už před 300 lety. Proč právě tam? Na to nikdo nedokáže přesně odpovědět. Možná šlo o strategickou polohu, někdo tvrdí, že za vším stojí osoba zbožného poutníka, který tam dokázal lid svolat a poté vést na cestě.
Důvod může napovědět také první dochovaná legenda o zázraku. Stal se prý roku 1814, kdy přes dnešní Mariánskou horu, která se snad v té době nazývala Na vrších, vezl forman Antonín Keprta z Kunvaldu náklad mlýnských kamenů. Na rozježděné zablácené cestě se jeho těžký vůz převrátil a forman pod ním zůstal uvězněn. Prosil tedy Pannu Marii o pomoc. Ta se mu podle jeho slov zjevila s bílou lucernou a vůz zvedla. Forman pak na místě jako poděkování pověsil na dřevěný sloup obrázek Panny Marie.
Pravdou je, že sloup zde skutečně stával. Byl pískovcový s obrázkem Panny Marie Celenské. Později v roce 1864 pak kvůli zvýšenému zájmu poutníků postavili zmenšenou kopii kaple právě z Maria-Zell. A protože poutníků stále přibývalo a kaple jim brzy nestačila, vybudovali kolem ní v roce 1857 současný kostel narození Panny Marie, který patří k farnosti v Dolní Čermné. O pár let později přibylo ještě 14 kapliček křížové cesty a také lipová alej.
Lípy jsou v součanosti už krásně vzrostlé a košaté, a tak není divu, že alej patří k nejkrásnějším v kraji. Dotváří jakési zvláštní kouzlo, které i dnes láká poutníky a výletníky. Dostat se na Mariánskou horu mohou snadno díky cyklotrase, turistické trase a naučné stezce z Lanškrouna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Když je rodina největším nebezpečím. ‚Dítě opravíme jako v autoservisu, co ale rodiče?‘ ptají se ústavy
-
‚Zcela ignoroval, že nevykupuje šrot.‘ Nejvyšší soud zamítl dovolání v případu ukradených soch z bronzu
-
Vlakem levně a vsedě? Mezi metropolemi je to v pátek a v neděli těžší, jízdenku kupte aspoň tři dny dopředu
-
‚Vyhlášení stanného práva bylo neústavní.‘ Opoziční strany chtějí odvolat jihokorejského prezidenta