Pražské Klementinum hostí Jubilejní výstavu betlémů. Představuje i třímetrový mechanický betlém
V prostorách pražského Klementina se koná Jubilejní výstava betlémů. Je českým příspěvkem k celosvětovým oslavám 800. výročí, kdy vůbec první betlémskou scénu postavil svatý František z Assisi. Výstava se koná jednou za sto let a navazuje tak na Jubilejní výstavu z roku 1923. Speciálně pro tuto příležitost byl vytvořen třímetrový vyřezávaný mechanický betlém.
Před 800 lety nechal František z Assisi sloužit v italském Grecciu mši. Podle dobových záznamů připravil pro „půlnoční“ prázdné jesličky, živého volka a oslíka, a názorně tak příchozím ukázal, jak to mohlo vypadat při narození Ježíška. Zrodila se tak křesťanská tradice pořádání živých betlémů. Mnozí betlemáři v různých koutech světa věří, že touto událostí začal také půvabný zvyk stavění betlémů.
„Letošní výstava navazuje na Jubilejní výstavu z roku 1923, která se rovněž konala v Klementinu. A představuje výběr z děl nejlepších současných českých betlemářů. Exponáty byly na výstavu vybírány tak, aby představily betlemáře ze všech regionů České republiky a zároveň i co nejširší sortiment materiálů a použitých technologií. Proto jsou vystavené betlémy velmi rozdílné, i když zobrazují v podstatě jednu scénu – narození Ježíška,“ vysvětluje předseda Spolku českých betlemářů Vladimír Glaser.
Speciálně pro tuto výstavu vznikl třímetrový vyřezávaný mechanický „Jubilejní betlém“. Scéna je umístěna na Kampu v roce 1906. „Návštěvníci si tak mohou prohlédnout jedinečné panorama Malé Strany. A mezi darovníky (figurkami nesoucími dárky Ježíškovi – vánočku, kůzle, mouku, husu, soudek piva – pozn. red.) lze najít i několik osobností té doby. Zajímavý je i příjezd Tří králů na lodi po Vltavě. Na tvorbě betlému se podílely více než tři desítky výtvarníků,“ dodává Vladimír Glaser.
Výstavu připravil Spolek českých betlemářů ve spolupráci s Národní knihovnou ČR a bude v Galerii Klementinum otevřená až do 7. ledna 2024 (s výjimkou 24. a 25. prosince) denně od 10 do 18 hodin. Součástí výstavy je doprovodný program, který nabízí komentované prohlídky a živé ukázky tvorby betlémů. Pro děti je připraven dětský betlém a pro všechny pak strom přání a kvíz o ceny. Vstup do galerie je z Mariánského náměstí.
Tradiční Vánoční výstava se koná také v Betlémské kapli v Praze, kde můžete kromě jiných letos obdivovat i unikátní skleněné betlémy.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka