Před deseti lety odhadli rok 2023. Někteří se trefili skoro stoprocentně

9. únor 2023

Občas neuškodí porovnat si představy a realitu. Projekt Českého rozhlasu v roce 2013 nahlížel do budoucnosti. Tehdejší účastníky Česka 2023 nejvíc překvapuje, jak to uteklo.

„Bylo to krásných deset let. V tom, co jsem napsala, jsem se ale absolutně netrefila. Tehdy jsem si myslela, že po 50 letech u divadla skončím a budu konečně rentiérka, budu se starat o pana Fuchse a na chalupě i doma budu psát tlusté romány. V divadle jsem pořád. Činoherní klub vzkvétá a mně je tam jak v ráji. Místo knih píšu spíš blogy, fejetony a povídky do různých časopisů, spolupracuju s pardubickým rozhlasem,“ říká spisovatelka a divadelní nápověda Irena Fuchsová.

Cílevědomý psycholog

Se svým tipem na rok 2023 uspěl Vojtěch Kukla. Ve studentské práci psal o sobě jako o psychologovi, což vyšlo: „Tehdy jsem si představoval, že v oblasti psychologie budu směřovat víc do oblasti párové terapie, vztahů. Dnes rád pracuju spíš individuálně. Ale jinak mě moje tehdejší práce hodně pobavila. Některé detaily mě i vyděsily, jak moc jsem se trefil.“

Už v době vrcholících gymnaziálních studií vydával Kukla fantasy knihu. Spisovatelem se ale nestal. „Psal jsem bakalářku, diplomku, teď bojuju s dizertací. Rád bych psal. Mám v hlavě nějaké myšlenky. Láká mě něco populárně naučného z oblasti psychologie. Během studií spíš vyhrávala práce, která byla povinností. K dalším věcem jsem se nedostal.“

Dnešní rychlá doba je podle něj i psychologické téma. „Už tak dlouho neudržíme pozornost. Bojuje se o ni třeba na sociálních sítích. Spousta věcí je zdánlivě zadarmo a platí se něčím jiným. Často právě pozorností.“

Pedagožka uspěla částečně

Jana Pelíšková v roce 2013 ještě nosila dívčí jméno Stříšková. Přála si dál učit na pardubickém Gymnáziu Dašická a přání se vyplnilo. „V soukromém životě jsem si přála domek s malým i velkým psem a se dvěma dětmi. Jsem vdaná, mám dva krásné syny. A malý pes pobíhá v malém bytě,“ říká s úsměvem.

Podle ní jsou studenti dnes i před deseti lety sebevědomí. A taky ona si všímá, že žijí rychleji. „Mají spoustu lákadel a zbývá jim málo času na to podstatné.“

A co se bude dít v roce 2033? „Chtěla bych být pořád v divadle. Proč ne. Panu Smočkovi je přes 90 let a píše další hru. Proč bych nemohla napovídat. Taky s panem Fuchsem dáváme do pořádku hrob, abychom měli kam jít,“ dodává Irena Fuchsová s dávkou černého humoru.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

  • Kde se vidí studenti gymnázia za 10 let?

    Jaký bude svět za deset let? Rozdílně tuto otázku mohou vnímat studenti a jinak třeba zkušená spisovatelka. Kolega Jakub Malý si povídal o budoucnosti hned se čtyřm...

  • Když vypráví nápověda

    Spisovatelka, publicistka a nápověda pražského Činoherního klubu, Irena Fuchsová, čte své povídky a fejetony ze života a o životě.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.