Proč si zamilovat slepice šumavanky? Spojují krásu, otužilost i užitkovost
Olga Vonková se pustila do chovu slepic šumavanka a společně s dalšími chovateli má snahu české národní plemeno stabilizovat. Šumavanky jsou nejen krásné na pohled svým zlatistým peřím, ale také mají slušnou užitkovost.
Šumavanky jsou na chov a krmení nenáročné, jako středně těžké plemeno poskytují vajíčka i maso. Vajíčka mají světlehnědou barvu a střední velikost kolem 58-59 gramů. A protože šumavanky jsou vzhledem k svému šumavskému původu plemeno otužilé, nemají ani příliš dlouhou zimní pauzu ve snůšce.
Otužilé jsou i proto, že nemají klasický hřebínek, ale hřebínek růžicový. Je přisedlý a nenamrzá. Ve snůšce si dopřejí jen krátkou přestávku při podzimním přepeřování a snůšku pak může chovatel podpořit i krmením a přisvěcováním, aby se slepicím prodloužil den.
K zimnímu přikrmování se hodí různé směsi pro slepice, sušená tráva, jablka nebo zelí. V sezóně a v dostatečně velkém výběhu si šumavanka velkou část krmení sežene sama. A jak chovatelka Olga Vonková dokládá, při dostatečně velkém výběhu nemá šumavanka ani tendenci létat.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka