První Češi na pólech: František Běhounek přeletěl, Miroslav Jakeš použil lyže, Josef Sekyra došel
V místě severního pólu není pevnina, ale pouze zamrzlé moře. Za prvního Čecha, který se nad ním ocitl, můžeme považovat Františka Běhounka, který 24. května 1928 přeletěl přes Severní pól ve vzducholodi jako člen posádky italské expedice generála Umberta Nobileho. Kdo četl Běhounkovu knížku Trosečníci polárního moře, ví, že výprava nedopadla dobře – Vzducholoď se zřítila a přežilo pouze devět polárníků.
Prvním Čechem, který severní pól takzvaně dobyl a došel k němu po svých, byl Miroslav Jakeš. A možná překvapivě nedávno, až v roce 1993. Letecky se s dalšími členy mezinárodní výpravy dostali na 89. stupeň severní šířky a odtud pokračovali na lyžích. Je to sice pouze 100 kilometrů, ovšem plující led může způsobit, že po celodenním pochodu se dostanete jen o pár metrů dál. Přesná poloha pólu se určuje pomocí GPS.
Na jihu je to snazší – máte pod nohama pevnou zem. První Čech na jižní pól dorazil v roce 1969, a dokonce dvakrát, v rozmezí tří dnů. Jmenoval se Josef Sekyra a na pól umístil cedulku s ukazatelem vzdálenosti Praha: 15 560 kilometrů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.