První pacientku s koronavirem převáží z Ústí nad Orlicí do Polska

9. březen 2021 10:07
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Převoz pacientky z Orlickoústecké nemocnice do Polska

První pacientu s covidem-19 z Orlickoústecké nemocnice dnes převáží sanitka do Polska. Hejtmanství o to požádalo vládu už minulý týden. Nemocnice v Pardubickém kraji mají plnou kapacitu a pro nemocné s koronavirem nejsou volná lůžka intenzivní péče.

Původně byl ve hře i transport vrtulníkem, který měl zajistit národní dispečink intenzivní péče, nakonec ale žena odjela sanitkou, konkrétně do nemocnice v polské Ratiboři, kde je volná kapacita.

Převoz pacientky z Orlickoústecké nemocnice do Polska

Ratiboř je ve Slezském vojvodství, asi 10 kilometrů od hranic s Moravskoslezským krajem. Z Ústí nad Orlicí je to přes 220 kilometrů, cesta potrvá víc než tři hodiny. Na 68letou pacientku přímo v sanitce dohlíží i ředitel krajské záchranné služby Igor Paar. Na místo pacientka dorazí po poledni.

Původně Pardubický kraj vytipoval dva pacienty, stav druhého z Pardubické nemocnice ale v tuhle chvíli převoz neumožnuje.

Celý proces povolování totiž trval několik dní. Nemocnice musela připravit velké množství dokumentů, třeba bylo nutné získat informovaný souhlas rodiny s transportem, přeložit překladovou zprávu do polštiny a s převozem musela souhlasit i zdravotní pojišťovna.

Vyčerpaná kapacita v Pardubickém kraji

Jak jsme už informovali, Pardubický kraj minulý týden v úterý vyhlásil stav hromadného ohrožení osob, protože v krajských nemocnicích došla lůžka. Jak dnes potvrdil hejtman Martin Neotlický (ČSSD), situace se nezlepšila, naopak pacientů ještě přibylo. K dnešku je v nemocnicích na standardních a intenzivních lůžkách 540 lidí s covidem-19.

Spustit audio

Související