Rozálka
Žamberská vyhlídka vyrostla na Kapelském vrchu již za první republiky
U zrodu Rozálky stála cizinecká komise města Žamberka, která se za první republiky snažila podpořit turistický vrch. Jako inspiraci si vybrala rozhlednu Hýlačku u Tábora, která má podobu husitské hlásky. Její žamberská sestra vyrostla na Kapelském vrchu podle plánů Theodora Petříka a byla otevřena 28. října 1932. Dostala název Tyršova, ale časem se pro ni však vžil název Rozálka (též také Rozárka) podle nedaleké kaple sv. Rozálie.
Rozhledna se za svou 80 letou existenci dočkala dvou rekonstrukcí. V padesátých letech byla původní šindelová střecha nahrazena eternitovými šablonami. V roce 2004 došlo k velkorysé opravě interiéru a do rozhledny byla přivedena elektřina. Ve středu vyhlídkového patra byla umístěna kovová rozhledová růžice dle grafického návrhu J. Vítka. Z rozhledny je za pěkného počasí vidět až na Sněžku, v dohledu je i Suchý vrch, Kralický Sněžník a samozřejmě město Žamberk.

Praktické informace:
Lokalita: Kapelský vrch, na západním okraji Žamberka
GPS: 50°5'5.922"N, 16°27'25.475"E
Nadmořská výška: 470m
Celková výška: 20m
Výška vyhlídkové plošiny: 16m
Počet schodů: 76
Otevírací doba: od 10 do 17 hodin – od 15. června do 15. září denně, květen a říjen, 1.-14.června a 16.-30. září pouze o víkendech
Vstup: Dospělí 15 Kč, děti a důchodci 10 Kč, děti do 6 let vstup zdarma
Výhled: Orlické hory, Kralický Sněžník, Žamberk, Suchý vrch, Cierna gora v Polsku, při dobré viditelnosti Krkonoše
Zobrazit místo Rozhledna Rozálka na větší mapě
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.