Rychlá diagnostika halucinogenu tryptamin a jeho syntetických derivátů

10. listopad 2013

Tým doc. Aleše Imramovského vyvíjí syntetické deriváty tryptaminů, které budou sloužit pro biologické testy na LF UK a k izolaci metabolitů, kde jejich navržená struktura bude opětovně syntetizována v laboratořích Fakulty chemicko-techologické Univerzity Pardubice.

Potvrzením jejich struktury a vlastností bude usnadněna diagnostika těchto halucinogenů v biologickém materiálu (plazma, krev atd…)

Látek skupiny tryptaminů je několik a mnohé ještě nejsou známé. Jsou obsaženy v různých rostlinách, houbách i živočiších. Jedná se o psychedelické látky. Známý je psilocin, který obsahují například lysohlávky. V ceremoniích se používaly v Jižní Americe i v Africe. V Evropě v 50. letech byl syntetizován.

Druhou látkou je DMT. V přírodě jej obsahuje více než padesát druhů tropických rostlin, dokonce minimálně čtyři druhy živočichů, možná se jedná o normální produkt metabolismu savců včetně lidí. DMT tryptamin je obsažen v nápoji Ayahuaska, nápoji amazonských domorodců, který ale obsahoval nejen tryptamin.

Bohužel, psychotropní látky jsou zneužívány. Navíc neodborně kombinovány, a tak mnohdy lékařům přiveze sanitka do bezvědomí zdrogovaného člověka. Pro jeho záchranu je třeba znát složení drogy. Cílem projektu týmu docenta A.Imramovského je pomoc lékařům v rychlé diagnostice psychotropní látky tryptamin.

  • Rychlá diagnostika halucinogenu tryptamin a jeho syntetických derivátů
0:00
/
13:17

Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená - který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.

autor: DAV

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.