Šerpa z Poličky přejel na kole poušť. Teď vyběhne na Mont Blanc

9. únor 2017

Vysedávání na židli a polehávání na gauči. To rozhodně nejsou oblíbené disciplíny Petra Mazala. Naopak potřebuje akci a cesty do neznáma.

Svou fyzickou kondici prokázal nedávno v Krkonoších. Vyhrál tam Sněžka Sherpa Cup. „Třicetikilový batoh jsem se snažil dostat nejdřív na záda, a pak na Sněžku. Bylo tam asi 800 metrů převýšení. Nahoru jsem se dostal asi za hodinu a 11 minut. Žádné ideální počasí neexistuje. Dřina to je v létě i v zimě. Člověk by měl mít fyzičku a být zvyklý na zátěž. Hodně jezdím na hory, takže s batohem jsem v podstatě srostlý.“

Nejlepší ženou v závodě byla jeho partnerka Iva Dolečková. A nechyběl ani Martin, tedy Mazalovo dvojče. „Byl to bratrovražedný souboj, ale naštěstí jsem ho dostal. Máma zase jezdí na zimní táboření. V zimě je víc venku než já s bráchou a s přítelkyní. Ale na zádech nosí menší zátěž.“

S kolem kolem světa

Učitel hudby ze základní umělecké školy v Poličce si taky rozumí s kolem. „Byl jsem v Asii, Africe, Evropě a Jižní Americe. Projel jsem 20 zemí během nějakých 160 dní. Ujel jsem asi 27 000 kilometrů, takže zhruba 180 kilometrů denně. Vybavím si třeba přejetí pouště Gobi v Mongolsku. V délce skoro 900 kilometrů jsem ji přejel za tři dny. Foukalo mi do zad,“ usmívá se Petr Mazal.

Petr Mazal projel 20 zemí během 160 dní. Ujel asi 27 000 km

Prý mu docela přálo počasí. „Zmoknul jsem jenom asi šestkrát sedmkrát. Ale třeba v Patagonii byla zima skoro pořád, protože tam foukal studený vítr. Jinde mě zase čekalo vedro, jinde vlhko. Podnebí bylo opravdu různorodé. Defektů jsem měl hodně v Asii. Ale třeba celou Jižní Ameriku jsem projel bez jediného píchnutí, což mně připadá jako menší zázrak.“

Když se Mazal vrátil, říkal si, že už si na kolo v životě nesedne. „Ale s takovou povahou a dobrodružným srdcem to doma dlouho nevydržíte. Chtěl bych zkusit dojet z Poličky do Chamonix na kole a vyběhnout na Mont Blanc. A chtěl bych to stihnout do 100 hodin.“

autor: MAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.