Školské odbory proti financování z kraje

19. únor 2003

Školské odbory důrazně odmítají návrh, aby o financování školství rozhodovaly kraje. Podle připravované novely zákona se totiž mají školské náklady, jako například platy učitelů, převést ze státní kasy do krajských rozpočtů. Změnu zákona navrhuje ministerstvo financí. Předseda Orlicko-ústecké organizace Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství Jiří Mann se obává, že regiony by nezajistili zvyšování platů učitelů.

"Jednak by se stát zcela zbavil odpovědnosti za kvalitu a srovnatelnou úroveň vzdělání. Potom by na kraje také přenesl zodpovědnost za podstatnou část financování regionálního školství, což nese mimo jiné značné riziko, že kraje nebudou mít nástroje jak toto financování zajistit a nakonec vláda nebude schopná zajistit splnění toho, co si předsevzala ve svém programovém prohlášení a to, že vzdělání bude z jednou z priorit a taky to, že odměňování učitelů, to znamená zmiňované platy, se dostanou na úroveň vysokoškolsky vzdělaných osob, což považujeme, pokud k tomu dojde, za porušení sociálního smíru a budeme na to reagovat odpovídajícím způsobem."

chřipka vyprázdnila školy
autor: KOC
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.