Školské odbory versus učitelé

26. únor 2003

Školské odbory údajně bojují za sebe a ne za učitele v terénu. Tvrdí to předsedkyně školské komise Asociace krajů Alena Štěrbová. Odbory nedávno ostře vystoupily proti návrhu ministerstva financí, aby hrazení platů některých učitelů přešlo ze státu na kraje. Podle Štěrbové je důvodem odporu obava odborářů ze ztráty vlastního důležitého postavení. S tímto tvrzením ovšem zásadně nesouhlasí předseda odborářů orlickoústecké organizace Jiří Mann.

"Jestli mluví paní Štěrbová o tom, že by odbory ztratily nějakým spůsobem vliv na vyjednávání ve školství, tak neví, že naše práva nevyplývají z toho s kým budeme vyjednávat, ale vyplývají především ze zákoníku práce a s tím odkud půjdou finance do školství se na našem vyjednávání změní akorát partneři. To znamená, že pokud nebudeme vyjednávat na úrovni vládní nebo na úrovni Ministerstva školství, tak budeme samozřejmě vyjednávat na krajích a tam budeme postupnovat se stejnými pravomocemi a stejným odhodláním jako kdekoliv jinde."

žáci ve třídě
autor: KOC
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.