Skutečnost a obyčejní lidé živí knížky Jany Klimečkové
Přichází s realitou, kterou se snaží postihnout. Nezaměřuje se na elity, ale spíš na „běžnou“ populaci. Východočeské spisovatelce Janě Klimečkové vychází po pěti letech další kniha. Jako volné pokračování Chlebanů spatřily světlo světa Přezrálé moruše.
„Kdo Chlebany četl, pozná, ve kterých momentech na ně Přezrálé moruše navazují. Ale pro pochopení není nutné znát předchozí dílo. Píšu o "šťastné generaci" těch, kteří vyrůstali po 2. světové válce. My jsme neprožili ani jednu z válek 20. století. Ale neměli jsme zase tak šťastný život, jak se o nás říká. Knížka to věrně popisuje…“
Klimečková přiznává, že se v jednotlivých postavách retro románu kumuluje třeba víc jejích přátel. „Když se dnes věnujeme hodnocení minulé doby, máme pocit, že kdo nebyl v disentu a kdo neodešel do emigrace, tak se nějakým způsobem provinil. My to ale tak necítíme. Knížka je o nejobyčejnějších lidech z malých měst a z venkova. Všechno kolem nás jsme si uvědomovali, ale prostě jsme se do té doby narodili.“
Před morušemi
Chlebani byli rodinnou ságou začínající někdy v polovině 19. století. Publikace sledovala osudy tří generací. „ Kniha se stala velmi populární, protože v knihovnách na ni stále je pořadník. To mě samozřejmě těší. Dojímaly mě i e-maily, které mi chodily,“ říká Jana Klimečková.
Po moruších
Právě teď chystá autorka další román. Měl by být z období Marie Terezie a zase podle skutečných událostí. „Bude se týkat života poddaných. Literatura se většinou zabývá životem šlechty, těch mocných. Informace se proto shánějí těžko, ale mě to baví. Mezi historiky mám spoustu kamarádů.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka