Sobotní Noční linka: Ideální žena, ideální muž

22. květen 2021

Jaký je, nebo kdysi byl váš ideál ženy, muže, který jste si přáli milovat? A dostali jste tento ideál do svého života? Nebo má váš životní partner do původního ideálu hodně daleko? Nebo jej předčil? A které atributy povahové, či vzhledové, jsou u vašeho protějšku pro vás nejdůležitější?

I když si to nechceme připustit, nosíme v sobě touhu po ideálním muži či ideální ženě. Svoje očekávání od partnera si uvědomujeme o to intenzivněji ve chvíli, kdy nám ve vztahu něco chybí a náš protějšek se moc ideálně nechová. Podle psychologických testů vychází, že při popisu partnerského ideálu ze strany žen slyšíme mluvit více o vlastnostech, až na druhém místě o vzhledu, když popisují svůj ideál muži, tak naopak vedou křivky a tvary.
V každém případě je dobré vědět o svých i skrytých očekáváních a pracovat s nimi, protože přehnaná očekávání vztahu a manželství spíše škodí. Odrazovým můstkem je uznání toho, že nikdo není dokonalý a každý je ideální jinak. Když přijmeme druhého jako živého člověka, ve kterém se to nejlepší ještě neprojevilo, ale třeba jednou projeví a my tomu můžeme láskou a tolerancí pomoci, najdeme třeba dobrého přítele, se kterým můžeme, ruku v ruce, "šlapat náš svět..."

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?