Soukromý domov pro seniory v Chrudimi se snaží o svoji záchranu

18. červenec 2012

Majitel soukromého domova pro seniory v Chrudimi kličkuje. Klienti se zdravotním postižením teď žijí na ubytovně. Nový domov pro seniory v areálu bývalého pivovaru nestihl investor dokončit v termínu.

Téměř čtyřicet lidí s různým stupněm postižení proto umístil do náhradních prostor. Budova ale nesplňovala základní podmínky pro poskytování sociální služby. Stavební úřad ji proto do konce května nařídil vystěhovat. To ale majitel nesplnil. Režim zvláštního využití teď změnil na běžnou ubytovnu.

Podle vedoucího chrudimského stavebního úřadu Vladimíra Bálka to ale v pořádku není.

„Já jsem stále přesvědčený, že službu, kterou tam vykonává, vykonává ve špatných prostorech. Proto jsem i na základě žádosti z Krajského úřadu Pardubického kraje Odboru sociálních věcí, který chtěl podklady, který jsem získal, jsem jim je předal a požádal jsem, aby se vyjádřili ke službě, kterou tam pan Jiruška s novou společností provádí, zda je to vše v souladu s předpisy o sociálních službách.“

Ředitel společnosti Lůžkové a sociální centrum v Chrudimi Milan Jiruška hraje o čas. Provizorní ubytovnu převedl na jinou firmu, ve které vystupuje jako spolumajitel. Klienti s ní mají podepsané smlouvy o ubytování.

Jiruška přesto riskuje, že o registraci poskytované služby přijde, potvrdila vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Helena Zahálková.

„Zahájíme správní řízení. Vyzveme statutárního zástupce lůžkového centra, aby buď předložil podnájemní smlouvu platnou se všemi náležitostmi, nebo nový typ ubytování, kde by mělo být klientům poskytována služba domova se zvláštním režimem, nebo mu bude odejmuta registrace. Pokud tam jsou lidé potřební a měli by mít poskytovanou službu, to je otázka prověření příspěvků na péči, čerpání příspěvků na péči. To už je na úřadu práce. To jsou ale věci, které následují po správním řízení.“

Chcete dostávat každý den zpravodajství e-mailem zdarma do vaší schránky?
Budete tak mít každý den dokonalý přehled o dění ve Vašem kraji a k tomu tipy na vybrané pořady ČRo Pardubice!
To vše úplně zdarma!
Stačí se jen zaregistrovat!

autor: kop
Spustit audio