Soupeřům pravidelně vypaluje rybník. Plavec Jáchym Bača loví z vody medaile

18. únor 2020

V pohybu je od rána do večera. Chodí do sportovní třídy. Denně si dopřává atletický trénink a hlavně večer plave.

„Jenom talent nestačí. Plavání je moc těžké, velice náročné. Vstupuje do toho faktor výšky, fyzická zdatnost. Je a bude to velká dřina. Musí se makat. Každá další medaile bude příjemný bonus,“ odhaduje Jáchymova maminka Lenka Bačová.

Vodu zná odjakživa

Jáchym už ve třech týdnech vyzkoušel plavání. Šlo o plavání kojenecké ve vaně. Má taky velice sportovně založeného tatínka, který má na aktivity rodiny vliv. „Když jsem staršího syna Matyáše vozila na trénink, Jáchym to zkusil taky. Hned v pěti letech plaval na velkém bazénu. Je pohybově nadaný,“ myslí si Lenka Bačová.

Svého času vyhrával úplně všechno. Přesto se snažil být se soupeři kamarád. Horší časy zažil až na letní Olympiádě dětí a mládeže. Maximem tam bylo 4. místo. „V jednom závodě mě dokonce vyhlásili jako třetího v cíli, ale šlo o technickou chybu, kdy soupeř špatně dohmátnul. Pak jsem byl naštvaný a smutný.“

Letos si třináctiletý Jáchym Bača vysloužil nominaci do ankety Sportovec roku Chrudimska.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.