Spor o rozhlednu. Těžká technika ničí přírodu na Králickém Sněžníku, ministerstvo problém nevidí

4. červen 2021 10:34
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na vrcholu Králického Sněžníku pracuje těžká technika

Pět ekologických organizací požaduje zastavení stavby rozhledny na vrcholu Králického Sněžníku. Ta vzniká na polské straně hory od loňského podzimu. Investor podle ekologů nedodržuje podmínky stavebního povolení a ničí tím vzácný ekosystém v národní přírodní rezervaci.

Ekologické organizace protestují proti rozhledně na Králickém Sněžníku dlouhodobě. Kromě toho, že je podle nich zcela zbytečná, mají i konkrétní důkazy, že investor porušuje podmínky stavebního povolení.

„V rozporu s povolením a projektem došlo k vybudování provizorní komunikace až na vrchol hory a došlo k opakovanému vjezdu těžké techniky, došlo ke zničení povrchu arktoalpinské tundry,“ uvádí jeden z mnoha příkladů Ondřej Bačík ze Společnosti přátel Jeseníků.

Čtěte také

Ministerstvo životního prostředí v polovině května vyzvalo Polsko, aby ihned situaci vyšetřilo. „Nepřetržitě o našich vážných pochybnostech nad dopady záměru komunikujeme s polskou stranou, naposledy to bylo dopisem ze 14. května, v němž jsme s ohledem na možné poškozování evropsky významné lokality mimo jiné vyzvali Polsko neprodleně k prošetření našich obav a napravení situace,“ řekla mluvčí resortu Dominika Pospíšilová.

Ekologické organizace se obrátily také na Ministerstvo pro místní rozvoj, protože to poskytlo na stavbu rozhledny peníze formou dotace pro projekt „Kladsko-Orlicko-Sněžník“.

Stavební stroje ničí přírodu v okolí vrcholu Králického Sněžníku

Podle mluvčího ministerstva Viléma Frčka je ale všechno v pořádku. „Naše ministerstvo si vyžádalo zasílání pravidelných informací o této stavbě, a pokud bychom obdrželi jakékoliv konkrétní informace o negativním dopadu na České území, tak okamžitě požádáme jak investora, tak polské orgány ochrany životního prostředí o prověření. A zatím byly vždy tyto skutečnosti z jejich strany vyvráceny.“

S tím ale Ondřej Bačík ze Společnosti přátel Jeseníků nesouhlasí. „Naše státní orgány nemohou spoléhat na ujištění z polské strany, že všechno je v pořádku, když evidentně v praxi to v pořádku není. Vyzýváme obě česká ministerstva, aby neodkladně provedla objektivní šetření a kontrolu skutečného stavu přímo na místě.“

Ministerstvo životního prostředí nevyloučilo, že by nakonec celý spor mohla rozhodnout Evropská komise. Proti stavbě rozhledny na Králickém Sněžníku vznikla i petice, která už má několik tisíc podpisů, a to jak z Česka, tak i Polska.

Spustit audio

Související