Zastavte přípravu! Aktivisté kritizují budoucí rozhlednu na Králickém Sněžníku

23. červen 2020 07:40

Několik ekologických organizací se obrátilo otevřeným dopisem na ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) kvůli připravované stavbě rozhledny na Králickém Sněžníku. Bude sice stát na polské straně hranice, ale podle nich bude mít dopad na několik metrů vzdálenou českou stranu s Národní přírodní rezervací Králický Sněžník.

Podle ochranářů a ekologických aktivistů je záměr zahalen mnoha nejasnostmi a trpí vážnými vadami, přestože se již vybírá firma na výstavbu rozhledny. Organizace poukazují na to, že se neuskutečnilo posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA) a Česká republika netrvala na mezistátním procesu posuzování.

Není také zřejmé, zda bylo doplněno posouzení vlivu na stanoviště soustavy Natura 2000, Národní přírodní rezervaci Králický Sněžník, kde žijí zvláště chráněné a evropsky významné druhy ptáků, chráněné druhů živočichů a rostlin.

„To ve svém stanovisku z ledna 2014 požadovala Správa CHKO Jeseníky. Zároveň bychom očekávali, že takto významný projekt bude široce diskutován za účasti odborné i laické veřejnosti,“ uvedli signatáři dopisu Česká společnost ornitologická, Hnutí Duha, Společnost přátel Jeseníků, ČSOP Šumperk, spolek Malínské aleje a předseda Českého ramsarského výboru Mojmír Vlašín.

Vrtulníkem nahoru? Moc drahé!

Podle nich není zřejmé ani to, jaká varianta záměru se má skutečně stavět. Investor se kvůli úsporám snaží o změny v projektu, například místo původního dovážení materiálu letecky usiluje o vybudování komunikace pro jeho dopravu. To je pro ekologické organizace nepřijatelné.

Čtěte také

Správa CHKO Jeseníky, pod níž oblast Králického Sněžníku spadá, vydala v lednu 2014 stanovisko, ve kterém si vymínila, že přeprava stavebního materiálu bude zajišťována vrtulníkem bez nutnosti přistávání. Správa kromě jiného také požadovala doplnění posouzení vlivu na chráněná stanoviště soustavy Natura 2000.

S požadavky se ztotožnilo i ministerstvo životního prostředí. „Čekáme na vyjádření polské strany k dotazům, které jsme vznesli na základě upozornění v dopise. Pokud se obavy potvrdí, podnikneme kroky, které nám zákony umožní, především tedy z pozice směrnice EIA a úmluvy Espoo,“ uvedl za ministerstvo Ondřej Charvát.

Ekologové dále poukazují na to, že již nyní je blízký areál v Dolní Moravě silně zatížen turistikou a výstavba rozhledny přímo na vrcholu hory by znamenala další masivní růst počtu návštěvníků. To by mělo podle signatářů dopisu negativní dopad zvláště na českou stranu lokality.

Ekologové žádají, aby ministerstvo životního prostředí zajistilo ochranu chráněných území, zajistilo pozastavení přidělení evropské dotace na výstavbu rozhledny a zablokovalo stavební práce, dokud nebudou odstraněny závažné nedostatky a vyjasněny všechny nejasnosti. Mělo by podle nich také umožnit transparentní veřejnou a odbornou diskusi.

autoři: pta , zen | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související