Střechu Ekocentra Paleta pomáhá opravit sbírka i utajený dobrovolník

29. březen 2019 10:15
Pardubické ekocentrum Paleta opravuje střechu díky internetové sbírce a dobrovolníkům

Dřevěný domek v areálu pardubického Ekocentra Paleta bude mít díky internetové sbírce novou střechu. Přihlásil se také řemeslník, který na rekonstrukci pracuje zadarmo.

Stavba z roku 1995 slouží k ekologickým výukovým programům, do šindelové střechy ale začalo zatékat, proto pracovníci centra požádali veřejnost o finanční příspěvky, nakonec se podařilo získat skoro 120 tisíc korun.  A s příchodem teplejšího počasí mohla oprava začít.

„Pustili jsme se do opravy, máme tady řemeslníky a jeden pán se rozhodl, že nám střechu opraví zadarmo a to je úžasné, protože díky tomu nám zbydou peníze na úpravu stěn a další zateplení,“ říká ředitel ekocentra Miroslav Míkovec.

Řemeslník pracuje zdarma

Muž, který se rozhodl pardubické Paletě pomoct s opravou a střechu udělat, vysvětluje, proč se rozhodl pomáhat zdarma. „Je fajn pomoct neziskové organizaci. Myslím, že peněz nemají nazbyt a jsem rád, že jim pomůžeme.“ Sám do Palety přitom jako dítě nechodil a o sbírce se dozvěděl ze sociálních sítí. Svoje jméno prozradit ale nechce, podle něj není důvod.

Práce podle něj zaberou 6 až 10 dnů. Je potřeba udělat celkovou výměnu původního střešního pláště včetně výměny tepelné izolace. „Ta už je částečně odstraněná a pracujeme na tom, abychom to vrátili do původního stavu. Pracujeme na tom, aby to bylo nádherné.“

Pardubické ekocentrum Paleta opravuje střechu díky internetové sbírce a dobrovolníkům

„Byla tam minerální vata, po sundání vypadá celkem dobře, ale v té přední části to bylo prolezlé myšmi. Na dnešní dobu byla špatná skladba střechy a i zevnitř se tam dostávala voda,“ říká ředitel ekocentra.

Přiznává, že nabídka od člověka, který se rozhodl Paletě pomoci zadarmo, ho překvapila. „Nás to překvapilo, možná i zaskočilo, protože jsme počítali s částkou včetně práce, takže jsme okamžitě věděli, že ušetříme. Dodnes tomu nevěříme a pořád nabízíme, že jim aspoň naftu zaplatíme a je to taková pohádka. Neuvěřitelná, v dnešní době.“

Ekocentru Paleta se podařilo v internetové sbírce vybrat skoro 120 tisíc korun, oprava bude stát 60 tisíc a zbytek půjde do dalších oprav ekologického domečku.

Spustit audio

Související