Středeční Noční linka: Tužkou, perem, na psacím stroji, klávesnicí počítače

1. březen 2023

1. března 1873 začala společnost Remington sériově vyrábět psací stroje. Ovšem ještě dlouho poté se ve školách vyučoval krasopis a dopisy jsme psali ručně.

Jak šel čas, svěřili jsme psaní třeba úředních dopisů psacím strojům – nejdříve mechanickým, posléze elektrickým. A zhruba posledních třicet let už většina z nás používá k psaní (i osobních dopisů) textové editory v počítači. Že to má za následek proměnu našeho krasopisu ve škrabopis, je jen jeden z důsledků. Tím dalším je třeba to, že už ani nevíme, že se pro opravy textu psaného na stroji používaly korekční pásky.

Jak a čím píšou posluchači Českého rozhlasu? A přečtou dnes po sobě svoje vlastní poznámky? To se ukáže v dnešní Noční lince s Borkem Kapitančikem, telefonovat můžete na číslo 731 800 900, psát do formuláře níže.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...