Středeční Noční linka: Věštby a proroctví

30. listopad 2022

Svátek svatého Ondřeje je v lidových tradicích spojený především s věštěním budoucnosti. A i když nebyl jediným dnem, kdy se předpovídala budoucnost, patřil k nejstarším i nejoblíbenějším.

A protože je svatý Ondřej církevním patronem šťastných svateb a podle lidových pověr nevěst, v noci z 29. na 30. listopadu především svobodná děvčata praktikovala věštění, které mělo prozradit, jak to bude s jejich svatbou.

Proto by právě dnešní Noční linka mohla otevřít toto téma a nechat vás hovořit o splněných i nenaplněných proroctvích, kterých se vám dostalo. Snad si i skeptici poslechnou, zda to bylo z karet, kávové sedliny nebo křišťálové koule. A snad i ta část posluchačstva, která má vůči věštění z dlaně nebo čajových lístků odtažitý vztah, se zaposlouchá do vašich příběhů.

Zavolejte na 731 800 900 nebo piště do webového formuláře níže. Těšit se na vás bude průvodce Noční linkou Borek Kapitančik.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...