Svitavsko jako malé Holandsko. Kvete tam Tulipánie
Loni v Opatově, letos v Opatovci. Do druhé sezóny vstupuje farma, která má ambice stát se opravdovým parkem tulipánů.
„Zakladatelé jsme 3, všichni strojaři, ale ke kytkám jsme se nějak dostali a baví nás to. Zaujalo nás, že lidé jezdí do Holandska za tulipány a říkali jsme si, že bylo by vhodné dovézt je i sem. Chtěli bychom stvořit malé Holandsko v České republice,“ popsal jeden z provozovatelů František Abraham.
Každým rokem větší
„Obsadili jsme babičky zahrádku a celou jsme ji posázeli tulipány. Asi 5 000 kusů. Letos jsme to rozšířili na 16 300 a přemístili jsme se na políčko. Máme 700 metrů čtverečních, celý areál 1 400. Ukazujeme 91 druhů. Snažíme se tam mít všechny barvy, které existují. Chceme se pravidelně rozšiřovat, aby lidé měli široké spektrum a pořád je to bavilo. Areál byl volně přístupný, ale museli jsme ho oplotit. I tak nám lidé přes plot lezou.“
Tulipány podle Abrahama shání nadšenci přes internet. „Máme dodavatele z Holandska, žádné překupníky. Dostáváme kvalitní cibule přímo od farmářů. Chceme se stát opravdovým parkem. To je otázka budoucnosti. Možná jednou zažijeme, že se na nás přijedou podívat Holanďani. Jejich vlastní park má miliony květin a nejsme pro ně atraktivní. Jeden pán k nám ale z druhé strany republiky jel 4 hodiny.“
Do Tulipánie můžete dorazit na volný samosběr, a to od 26. dubna do 13. května. „Rostliny chladné počasí prakticky nepoznamenalo. Mírné mrazy vydrží. V době tepla odkvétají a právě díky mrazu se zpomalil čas květu. Po samosběru je musíme odklidit. Rozdáme je do místních nemocnic a různých center, kde to udělá zdarma druhou radost všem. Na podzim je pak další sadba. Cibule vydrží v zemi tři roky. Teď na jaře je neprodáváme, protože na ně zatím nemáme skladovací prostory.“
Který tulipán dokáže zničit celosvětovou ekonomiku? Jaké druhy jsou nejvíc netradiční? A existují barvy, které naopak lidi vůbec nezajímají? Poslechněte si celý rozhovor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.