Svitavy: soud využívá více alternativních trestů

19. listopad 2002

Svitavský okresní soud využívá stále častěji možnost ukládat za méně závažné trestné činy alternativní tresty. Jak ale zjistila Věra Pavlasová, pro neplnění této povinnosti musí soudce zhruba v třiceti procentech tako odsouzených případů změnit trest na nepodmíněný...

Alternativní tresty uložil svitavský soud letos už ve více než 120 případech. Odsouzení podle slov předsedy okresního soudu Bohumila Kotaly nejčastěji vykonávají úklidové práce. Zajímavé v této souvislosti je zjištění, že nejméně problémů při výkonu této povinnosti je s recidivisty. Jak uvedl doktor Kotala: "Ti si váží toho, že se nemusejí odpykat další trest v nápravném zařízení." Naopak problémy se vyskytují při uložení alternativních trestů u mladých pachatelů. Ti přistupují k výkonu své povinnosti laxně a proto v mnoha případech jim soud změní mírnější trest za pobyt v nápravném zařízení.

věznice
autor: PAV
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.