Svitavy: soud využívá více alternativních trestů

19. listopad 2002

Svitavský okresní soud využívá stále častěji možnost ukládat za méně závažné trestné činy alternativní tresty. Jak ale zjistila Věra Pavlasová, pro neplnění této povinnosti musí soudce zhruba v třiceti procentech tako odsouzených případů změnit trest na nepodmíněný...

Alternativní tresty uložil svitavský soud letos už ve více než 120 případech. Odsouzení podle slov předsedy okresního soudu Bohumila Kotaly nejčastěji vykonávají úklidové práce. Zajímavé v této souvislosti je zjištění, že nejméně problémů při výkonu této povinnosti je s recidivisty. Jak uvedl doktor Kotala: "Ti si váží toho, že se nemusejí odpykat další trest v nápravném zařízení." Naopak problémy se vyskytují při uložení alternativních trestů u mladých pachatelů. Ti přistupují k výkonu své povinnosti laxně a proto v mnoha případech jim soud změní mírnější trest za pobyt v nápravném zařízení.

věznice
autor: PAV
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.