Tipy na víkend v Pardubickém kraji: Léto na Příhrádku, Loutkářská Chrudim, jízdy parním vlakem

29. červen 2023

Kam o víkendu? Máme pro vás tipy na zajímavé výlety i akce. Přijďte se seznámit s tradičními řemesly do Trstěnice u Litomyšle, navštivte Slavnosti na Růžovém paloučku nebo se zapojte do akce Pročtené léto.

V Pardubicích v pátek zahájí festival Léto na Příhrádku. Program začne v 17:30 vystoupením dětí dramatického kroužku krajské knihovny, po kterém bude následovat divadelní komedie Bez zábran. Až do září pak budou na Příhrádku každé úterý a pátek různá divadelní i hudební představení.

Divadlo ve městě

V pátek začíná festival Loutkářská Chrudim. Až do 6. července tak budou na různých místech v Chrudimi představení. Třeba v sobotu se od 19 hodin můžete zúčastnit průvodu, který půjde od Divadla Karla Pippicha do Klášterních zahrad. Po cestě uvidíte pouliční vizuální divadlo, akrobaty a loutkové pohádky.

Řemesla v Trstěnici

Na Mikšíkově statku v Trstěnici u Litomyšle bude v sobotu setkání řemesel. Od 10 do 16 hodin tam svou práci představí tesaři, řezbáři, truhláři, košíkáři, keramici a další. Návštěvníci si na místě budou moct některá řemesla i vyzkoušet. Program je připravený pro děti i dospělé.

Mikšíkův statek v Trstěnici

Soboty patří vlakům

Od tohoto týdne až do září se můžete každou sobotu svézt parním vlakem. Jezdit bude z Dolní Lipky přes Českou Třebovou, Moravskou Třebovou až do Chornice. Jízdní řád najdete na stránkách vlaky.pardubickykraj.cz.

Slavnosti na Růžovém paloučku

V neděli můžete zajít na Slavnosti na Růžovém paloučku u Litomyšle. Návštěvníci si tam připomenou českou vzájemnost a náboženské vyhnance, kteří se podle pověstí právě na tom místě loučili se svou zemí. Od 14 hodin si tak můžete poslechnout českou hymnu v podání Borise Prýgla, přednášku architekta a vedoucího Centra teologie a umění Karlovy univerzity Norberta Schmidta, vystoupení historického spolku Moravian a společnosti Veritas a další představení.

Smetanova Litomyšl končí

Na závěr festivalu Smetanova Litomyšl se můžete zúčastnit Dne s Adfors. V neděli od 10 hodin budou v litomyšlských Klášterních zahradách nejrůznější vystoupení, tvůrčí dílny, soutěže a hry. Celý program vyvrcholí ve 20 hodin přímým přenosem závěrečného koncertu festivalu Ciao, Italia!

Léto pro čtenáře

V neděli začíná akce pro dětské čtenáře Pročtené léto. Zájemci si tak na stránkách www.procteneleto.cz můžou stáhnout Vzpomínkovník, ve kterém najdou tipy na knihy pro každý prázdninový týden. Na četbu pak navazují další aktivity, jako je kreslení a zapisování vlastních zážitků. Účastníci této akce navíc můžou soutěžit o knižní ceny.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.