Tisíce hesel už má pardubická encyklopedie. Přispět může každý

22. leden 2016

Taky krajské město se může chlubit svou speciální encyklopedií. Ale v regále knihkupectví byste ji nenašli. Je totiž elektronická a říká si Parpedie. Vypadá to, že nikdy nebude uzavřená.

„Do Parpedie se dá stále přispívat. Dá se upravovat, doplňovat. My budeme jedině rádi, když nám naši příznivci pomohou. Třeba minulý týden nám psala paní z Pardubiček, že jsme zapomněli na jednu ulici. Hned jsme ji doplnili. O knižním vydání jsme neuvažovali. Myslím si, že v dnešní době je elektronická forma moderní a současná. Navíc se všechno mění, v elektronické podobě můžete na situaci okamžitě reagovat. Každá tištěná encyklopedie je v podstatě druhý den zastaralá,“ říká předseda Klubu přátel Pardubicka Jan Linhart, který se o encyklopedii stará.


Zajímavosti z Parpedie
Na ptáku: Lokalita se tak v katastru nemovitostí stále jmenuje, název se ale běžně nepoužívá. Dříve se tu konaly lidové slavnosti, při kterých se lukem nebo samostřílem střílelo na dřevěného ptáka. Více...
Na Drážce: Prakticky celé Pardubice byly kdysi protkané sítí takzvaných drážek, tedy vojenskou úzkokolejkou. Zůstala nám z toho třeba tato ulice. Více...

Původ Parpedie

Asi 40 let se ve Zprávách Klubu přátel Pardubicka objevovala v tištěné formě Vlastivědná abeceda doktora Theina. „Přemýšleli jsme, jakým způsobem se přiblížit dnešní moderní době a rozhodli jsme se, že tyto lístky přeneseme do elektronické podoby. Vytvořili jsme webovou stránku parpedie.cz, kde najdeme asi tři tisíce hesel, která se týkají Pardubic. Nezanedbatelnou práci odvedl pan Paleček, nestor s úžasnou pamětí.“

V Parpedii jsou jednotlivé kapitoly o historii Pardubic, o osobnostech. Objevují se hesla z oboru dopravy, průmyslu, přírody, kultury, sportu a dalších oborů. Členové Klubu přátel Pardubicka mají k dispozici starší fotografie města. Mohou je tedy přímo v encyklopedii porovnávat s dnešním stavem.

autor: MAL
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.