Továrna, nebo parcely? Platnost referenda v Třemošnici bude řešit Nejvyšší správní soud
Spor o výsledek referenda v Třemošnici na Chrudimsku nekončí. Hlasování se ve městě konalo na podzim současně s volbami do poslanecké sněmovny. Lidé v něm rozhodovali o budoucím využití průmyslové zóny a většina z nich odmítla stavbu nové továrny. Výsledek ale jeden z obyvatel města napadl u soudu, a i když napoprvé se stížností neuspěl, bude spor pokračovat.
V třemošnickém referendu šlo o pozemky v průmyslové zóně, což je plocha přibližně 6 hektarů vedle supermarketu. Část patří městu a část společnosti Kovolis Hedvikov, která tam chce postavit nový závod. To by znamenalo v budoucnu asi 200 nových pracovních míst. Na druhé straně je možnost plochu využít jinak, a to pro stavbu rodinných domů. A lidé si měli vybrat, jakou cestu má radnice podporovat. Skoro dvě třetiny hlasujících se v referendu postavily proti stavbě sléváren a zvolili druhou možnost.
Výsledek ale musel potvrdit pardubický krajský soud. Jeden z obyvatel města totiž podal návrh na prohlášení referenda za neplatné. Stížnost mířila hlavně na znění otázek, které byly údajně formulované nepřesně, a lidé tak nemuseli vědět, o čem vlastně hlasují.
Má město Třemošnice jako jednotka územní samosprávy dále podporovat projekt výstavby nového provozu společnosti KOVOLIS HEDVIKOV, a.s., v průmyslové zóně v Třemošnici označené v územním plánu Z4, tj. podporovat jako vlastník nemovitostí a jako účastník správních řízení výstavbu nového závodu s lisovnou a tavírnou hliníku, obrobnou, nářaďovnou, mechanickými dílnami, skladem expedice, parkovištěm a správní budovou?
Otázka č. 1
Má město Třemošnice učinit veškeré potřebné kroky ke změně Územního plánu města Třemošnice a celou či podstatnou část plochy označenou Z4 a plochu Z5 změnit na zónu určenou pro bydlení v rodinných domech a veřejné prostranství v zájmu plnění důležitého veřejného zájmu města?
Otázka č. 2
Další výhrada byla, že o podobě územního plánu a tedy možném využití pozemků, nerozhoduje výhradně sama radnice, ale tuhle otázku řeší i další úřady. Krajský soud ale návrh na zrušení referenda zamítl a výsledek potvrdil.
Tím ale spor nekončí. Odpůrce využil ještě jednu možnost - podal kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu v Brně. Ten už si od města vyžádal potřebné dokumenty a rozhodne, jestli referendum platí, nebo ne. Zatím to znamená hlavně to, že Třemošnice musí čekat a radnice nemůže začít připravovat změnu využití pozemků v průmyslové zóně, jak původně plánovala.
Související
-
Staňte se občanem Třemošnice, a dostanete peníze. Radnice se brání úbytku obyvatel
Nahlaste si u nás pobyt, a dostanete peníze na ruku. Třemošnice na Chrudimsku se několika cestami snaží zabránit tomu, aby lidé z města odcházeli.
-
Referenda v kraji: Zelená brána v Pardubicích bez omítky, NE průmyslové zóně v Třemošnici
Zelená brána v Pardubicích bez omítky a výstavba bytů místo továrny v Třemošnici. To jsou výsledky dvou referend v Pardubickém kraji.
-
Hlinsko a Třemošnice připravují koupaliště za desítky milionů korun
V Třemošnici i Hlinsku na Chrudimsku mají stejný plán. Chtějí stavět nová koupaliště. Na obou místech by tak měly stát plovárny za několik desítek milionů korun.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Expert: Evropa kupuje z Ruska víc jaderného paliva než před válkou. Je těžké vyhnout se Rosatomu
-
Zemětřesení trvalo dvě minuty. Myanmar už požádal o mezinárodní pomoc, říká český diplomat
-
Čeští hasiči čekají, zda vyrazí do Myanmaru. ‚Každou hodinu klesá pravděpodobnost záchrany,‘ varují
-
Hluboké bazény se slanou vodou i ‚výtvarno‘ od Síse. V pražské zoo začala stavba Arktidy