Úterní Noční linka: Co se to děje s planetou Zemí?

28. leden 2020

Přírodní katastrofy v posledních letech střídají ve světě jedna druhou. Povodně, požáry, zemětřesení. Co se to děje? Kam směřuje naše planeta? Je podle vás ještě možnost pomoci a nápravy?

Austrálie stále hoří. Oheň už spálil více než 8 tisíc hektarů půdy. Shořely zhruba dva tisíce domů a nejméně pětadvacet lidí zemřelo. Od září navíc uhynula víc než miliarda zvířat. Požáry se sice v Austrálii opakují každý rok, poslední sezona se však vymkla kontrole. Vyčerpaní hasiči nasazují vlastní životy proti živlu, který sami nejsou schopní zvládnout. Na pomoc tak se zpožděním nastoupila australská armáda, své hasiče vyslaly také další země. A po celém světě se začalo objevovat čím dál víc lidí včetně Čechů, kteří chtějí zbídačené Austrálii také pomoci. A v opačné části planety řádí povodně, jako třeba ve Španělsku, nebo sněhové bouře, které v jižních oblastech nepamatují... Co se to děje s planetou Zemí?

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.