Úterní Noční linka: Lovy beze zbraní

8. prosinec 2020

Jaké zážitky jste v životě ulovili v kontaktu s přírodou, s lesem a se zvířaty, těmi divokými, ale i vašimi domácími mazlíčky? Chodíte rádi do lesa? Do přírody? Pozorujete rádi ptáky, když chodí v zimě na krmítko? A kdo ví, možná jste v přírodě při nějakém výletu ulovili i svoji životní lásku?  Pokud i vy patříte k lovcům beze zbraní, k lovcům zážitků v přírodě, pochlubte se se svými úlovky

Lovy beze zbraní, tak to je jedinečná publikace Jaromíra Tomečka, která nás nechává nahlédnout slovem i obrazem do života zvířat, do tajů přírody. A možná pamatujete i na besední pořad s milovníky přírody a myslivosti, se kterým řadu let sklízela úspěchy Česká televize Ostrava.

Zkrátka příroda nás stále přitahuje, inspiruje, poutá. Je tím nejdokonalejším umělcem, protože nikdo nedokáže tvořit tak neosobně jako ona. Když dovede své dílo k dokonalosti, bez váhání se ho vzdá jen proto, aby je přeměnila s příchodem dalšího ročního období. Dokonalá krása se takto pojí s její hlubokou moudrostí. Jsou to nezapomenutelné okamžiky, když se můžeme radovat z přítomnosti její nespoutané krásy a měli bychom za to být vděční. A tak se pojďme i v Noční lince vrátit k dávné zkušenosti, že lidé rádi poslouchají příběhy a ty vaše, které s přírodou souvisejí, pojďme sdílet společně.

Inka|Pohodové vysílání Vám, paní Zorko - i pěkné poslouchání všem posluchačům dnešní Noční linky věnované našim kontaktům s přírodou. I já mám úžasnou zkušenost s malým zvířátkem, který se pohyboval po naší zahradě. Byl to malý ježeček, kterého jsme od doby, kdy jsme jej v zahradě objevili, začali přikrmovat psími kapsičkami a jinými dobrotami. Abychom viděli, jak na těch dobrotách předkládaných mu na talířku hoduje a v případě deště mu do talířku nenapadal déšť, vyrobil mu manžel před naším oknem na trávě malý přístřešek, takže jsme ho mohli pěkně sledovat. Potom jsme se rozhodli vybudovat mu malý ježčí domeček. Z desek, které nám zbyly po rekonstrukci kuchyňské linky, jsme sestavili pěkný domeček, a aby k němu náš ježeček našel cestu, tak jsme jeho mističku dávali každý den domečku blíž a blíž. Ježeček se tam nastěhoval. A brzy se naučil reagovat na můj hlas, kterým jsem ho večer volala k večeři. Ihned vykoukl z domečku a hrnul se k misce, kterou jsem vždy postavila do jeho příchodové roury. Protože při hodování hodně mlaskal, začali jsme mu říkat Chroustálek. Strávil u nás 3 roky, čtvrtým rokem se už nevrátil. Zbyly nám po něm jen fotografie a jedno video, které jsem natočila, když hodoval. Byly to úžasné 3 roky s naším ježečkem. Klidnou noc přeje Inka .
720xxx589|Jeste jednou zdravim.2 sezony jsem se pratelila s labutakem.Silne mi duveroval,chodil vedle me na ceste,velky mohutny.A dovolil mi sdilet jeho rodinuRomca
...mail 1...|Paní Zorko, Myslím že bude hodně posluchačů kteří budou radit co by se mělo dělat pro ochranu přírody nebo co děláme špatně. Ja jsem před 12 lety koupil pozemek 17 hektarů v divoké přírodě jen pro ochranu původní přírody. Ted tady žijeme nemáme žádná domácí zvířata, protože dělají škodu a ruší přírodní život divokých zvířat. Plně se věnuji ochraně zvířat ptáků a stromů. Protože jsme 40 let žili ve městě, studovali jsme původní přírodu Texasu velmi nás to baví. Celou dobu seriózně fotím přírodu a účastním se fotografických soutěží přírody. Stavím budky pro ptáky, kterých jsem vyfotil asi 60druhů. Studuju život a chovaní jelenů, máme tady stádo, které nás každé ráno navštěvuje. Vždy jim připravím vodu a kukuřici. Všechny je dobře známe některé po několik generací. Nikdy se nesnažím je ochočit. Jsou to naši svobodní kamarádi. Tento rok měli 6 mladých takže je dokumentuju od narozeni. A mam o nich záznamy a samozřejmě fotografie. Jsou velmi zábavní. Všechny je máme pojmenované. Každé ráno máme společnou snídani, my s ženou sedíme v naší zasklené místnosti a máme kávu a jeleni mají venku kukuřici a vodu. Tady je pár fotek. Jaroslav Texas
720xxx589|Pozdravuji Vas ponocnicci.Pan Tomecek se synem,uz v detstvi se stali mymi prateli.Kazdy den jsem venku.Vzdy si donesu klid ,usmev,lasku.Davam totez.Romca)
Dina z Hradce|Zdravím paní Zorko i posluchače ...mám spousty krásných úlovků z přírody,jen namátkou ,za deště ,s pláštěnkou na sobě a deštník nad hlavou ,to jsou pak úžasné fotky, pavučinky a kapičky vody, úžasné,jak korálky...a teď 29.11.se mi podařilo na obloze vyfotit velkou hlavu dětského anděla s modrýma očima ...zdraví Dina
Dana z Prahy východ|Dobrý večer, ráda chodím do lesa. Miluju tu jeho vůni. Jednou jsme byli s manželem nedaleko Bechyně na houbách.V dálce u hájenkyto vypadalo, že se tam pase srna s kolouškem. Blížily se radostně k nám a oni se z nich zblízka vyklubali dva kozli.Velký a malý. Pořád chodili za mnou, asi jsem se jim líbila. Měla jsem hrůzu v očích. Určitě si mne ten velký oblíbil. Naštěstí během chvíle přišel hajný, údajně kozli utekli někomu z vesnice. Uff. Odvedl kozly, já jsme je ale cítila pořád a bylo po houbách. V tomto případě jsem byla lovnou zvěří já.
Frantisek Svaricek|Dobry vecer pani Zorko a posluchaci NL.Ja jsem nemusel chodit do prirody abych neco ulovil,ale mam prihodu,kdyz jsem prijizdel autem k domu a u nase brany na silnici byl maly zlutozeleny CHAMELEON,tak jsem ho vzal do ruk a on se me prichytl tema drapkama za prsty a byl asi rad ze jsem ho zachranil pred blizicim se podzimem.Mel to stesti ze narazil zrovna na me,protoze moje dcera takove veci nekdy prodava,ale od ni to nebyl,tak ho dala nejake kamaradce do ve de vedlejsi dediny.Tak to byl muj nejvzacnejsi ulovek s dobrym koncem pro CHAMELEONA.Jaste jednou vsechny zdravi Frantisek.
Helena|Dobrý večer v r.2010 v Santa Susanna ,Španělsko při dálkovém plavání v moři jsem zachytila silon.niť a táhla jsem ji až ke břehu, tímto způsobem jsem vypárala vyhozenou síť rybáře. úlovek používám, k výrobě náhrdelníků a náramků.
Jana|Dobrý večer, já to pro dnešek vezmu z opačného konce. Můj děda byl celoživotní myslivec, před šedesáti lety to byla celkem i čest, vyrazit s brokovnicí na podzimní hon, to byla i dost velká sláva. A my jsme i ze školy chodívali do polí nahánět zajíce, kteří se pak vyváželi do ciziny, protože tehdy jich bylo v přírodě hodně. Náš děda bydlel blízko školy a kluci, jak šli ze školy, už se cestou shromáždili u našeho na lavičce a děda vyprávěl svoje zážitky z přírody. Dodnes kluci, ze kterých jsou už taky zasloužilí myslivci, tak vzpomínají, jak je náš děda učil k lásce k přírodě, učil je hledat stopy, poznávat zvířata, napodobovat zvuky zvířat. A myslivecký kroj s bažantím pérem za kloboukem mu visel celá léta na věšáčku u dveří.
Ozéfek|Dobrý večer Zorinko. Miluju fotolov.Taková pavučina po dešti a kapky,jako korálky to je úlovek.Mlha v lese při východu slunce mě taky fascinuje.Jsem ale hlavně lovec blesků.Žádný časovač,to není z toho ten požitek.Hezky na číhané na 1 snímek.Hovnival,jak válí kuličku,nebo mravenci jak pracují.Vyfotím,udělám video a podívám se na to přes TV.Krmítko a jeho návštěvníci,to je balzám na oči.TV mám jen na propojení s mým foťákem,protože na ty pořady se nedá dívat.Krásný večer všem vám přeje novopečený dědeček Ozéfek ze Štramberka.