Úterní Noční linka: Přiznali byste svému dítěti vaše hříchy z mládí?

22. červen 2021

První cigareta, první alkoholové opojení, poprvé za školou. Jestlipak i Vy vzpomínáte na nějaké ty hříchy z mládí? Má cenu své „hříchy mládí" před potomky skrývat, anebo vás takové historky naopak ještě více sblíží?

Ruku na srdce. Kdo z nás si na základní škole nikdy nezapálil cigaretu, neopil se na středoškolském večírku, nezkoušel jezdit načerno tramvají, nebo projezdit v šestnácti republiku stopem, aniž by to rodiče věděli? Téměř každý má vzpomínku na nějaké to mladické dobrodružství, které by u svých dětí ale viděl nerad a nerad o něm hovoří.

Psychologové ovšem radí - nezapírat. Tvrdí, že vaše stará dobrodružství vám v očích ratolestí neuškodí. Naopak, možná se na vás podívají jinýma očima a nudný dospělák najednou bude pro dítě jakoby polidštěn. Je tedy lepší vlastní hříchy mládí netajit a být i v jejich zvládnutí a schopnosti nést následky dítěti příkladem? Existují ale i taková selhání, se kterými se vám svěřovat nechce?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?