Už tři tisíce domácností v Pardubicích třídí bioodpad, zájem stále roste

Kontejner na bioodpad
Kontejner na bioodpad

Projekt sběru biologicky rozložitelného odpadu přitom začal už před 11 lety, původně jen ve vybraných částech, kde mají lidé u domů i zahradu.

Dnes už jsou hnědé kontejnery na bioodpad po celém městě i v přilehlých obcích, jako jsou třeba Lány na Důlku nebo Opočínek. Zpočátku bylo v pilotním projektu 300 domácností, počet se za roky navýšil desetkrát.

Zájem lidí o třídění roste, jen letos požádalo o nádobu na biologický odpad 75 domácností, kromě nich ale třídí i školy, školky se zahradou, které mají od služeb speciální nádoby. Celkem je to 46 kontejnerů o objemu 1100 litrů a 15 compostainerů o objemu 140 litrů.

Město ocenilo třítisícího účastníka projektu

Radnice minulý týden ocenila třítisícího účastníka projektu. Paní Martina Nováková z Bílého předměstí uvedla, že doma třídili plast, sklo a papír, a tak se rozhodli, že pomůžou životnímu prostředí ještě tím, že budou dávat do speciální nádoby i zbytky z kuchyně nebo trávu ze zahrádky. Za svou přihlášku s pořadovým číslem 3000. získala mimo jiné hnědou popelnici na bioodpad a poukázku na odběr kompostu.

Do hnědých kontejnerů patří zelené zbytky z domácnosti, to znamená ovoce a zelenina, posekaná tráva, listí nebo štěpky větví. Je však nutné, aby v bioopadu nic jiného nebylo, jinak lidem hrozí až vyřazení z projektu, jak potvrdil vedoucí odboru životního prostředí pardubické radnice Miroslav Míča. Bioodpad se totiž zpracovává v dražkovické kompostárně na kompost, který nevhodné příměsi znečišťují a tím zhoršují jeho kvalitu.

Pardubice začínají třídit použitý rostlinný olej, zatím jen na Dubině

Vepřový řízek - smažení

V Pardubicích začínají třídit i použité rostlinné oleje. Zatímco v některých okolních městech jsou speciální oranžové popelnice už několik měsíců a někde i dva roky, v krajském městě startuje pilotní projekt sběru až teď.

V loňském roce vytřídily pardubické domácnosti skoro 1600 tun zelené hmoty, což je více než devítinásobek toho, co v prvních letech. Vzniklo z ní zhruba 600 tun kvalitního kompostu, přičemž každý účastník projektu dostává zpátky 50 kilogramů kompostu zadarmo.

Zelené zbytky se třídí i v dalších částech kraje

Bioodpad se třídí i v jiných městech Pardubického kraje. Hnědé kontejnery už jsou v ulicích Chrudimi, v Hlinsku, v Ústí nad Orlicí, v Mikulovicích na Pardubicku, v Koclířově na Svitavsku, v Lanškrouně nebo třeba na Seči.

Například radnice ve Svitavách dala přednost velkoobjemovým kontejnerům, ty jsou na několika místech ve městě a další na sběrném dvoře. Bioodpad je možné třídit i v menších obcích, i když mnozí lidé mají zahradu a mohou si svůj kompost udělat. Pro mnohé je jednodušší nechat zpracovat rostlinný odpad v kompostárně.

Důkazem jsou obce, které vítězí v krajské třídící soutěži o Perníkovou popelnici. Třeba absolutní vítěz z roku 2015 v kategorii do 300 obyvatel, obec Neratov, pořídila kontejner na bioodpad a padesátku kompostérů, které svým občanům půjčuje.