V Brandýse nad Orlicí otevřeli unikátní labyrint
V Brandýse nad Orlicí otevřeli unikátní labyrint ve tvaru zeměkoule. Vytváří ho více než 2000 stromů a místní ho vybudovali jako připomínku na dílo "Labyrint srdce a ráj světa", které během svého pobytu v Brandýse napsal Jan Ámos Komenský. Labyrint bude pro veřejnost přístupný o všech zářijových víkendech, jeho provoz pak bude pokračovat až na jaře. Jedinečnost tohoto bludiště vysvětluje Ivan Truhlička ze sdružení Brandýs ve světě.
"Unikátní je v tom, že já nevím o žádném jiném bludišti, které by bylo do výšky dvou metrů, kde dospělý člověk se opravdu ztratí. Bludiště při pohledu z ptačí perspektivy má tvar čtverce, uvnitř kterého je stylizována zeměkoule, kde jsou poledníky a rovnoběžky, tak různě přerušované a napojované, aby se v tom bludišti bloudilo. S tím nápadem přišel člen našeho sdružení David Růžička. My všichni jsme se tím nápadem nadchli a v roce 2002 jsme začali s budováním bludiště, kdy se udělala stavební část. V roce 2003 se bludiště vysázelo a od té doby, pět let, dorostlo do výše, kterou jsme potřebovali a kterou jsme očekávali."
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zavoral: Šetřili jsme 20 let, o tom to není. Jde o to sebrat peníze ČRo a ČT, ohrozit je a destabilizovat
-
Námořníci na ruské fregatě pálili varovné střely na jachtu v Lamanšském průlivu
-
Otevření Hormuzu jako Trumpův úspěch? Ukazuje to, že Írán si umí diktovat, usuzuje Kalhousová
-
Zvrat v kauze čínského špiona v Praze. Soud odmítl přijmout obžalobu, státní zástupce verdikt napadl