V Chrudimi pozlatili další obyvatele zmizelé v transportech

17. srpen 2018 07:20

Německy Stolpersteine, česky kameny zmizelých. To jsou pozlacené tabulky velikosti dlažební kostky, které jsou v různých městech po celé Evropě. Umístěné jsou před domy, kde před druhou světovou válkou žili židé, kteří z nejrůznějších příčin nepřežili nacistický holokaust. V Chrudimi kamenů měli 11, teď přibylo dalších deset.

Německý umělec a autor projektu Gunter Demnig klečí na chodníku a osobně zasazuje kameny zmizelých do chrudimských chodníků. Kolem stojí asi dvacet lidí, včetně příbuzných těch, jejichž jména jsou na pozlacených kostkách vyražená: „Byli to členové naší rodiny. Ta rodina byla tady ve východočeském kraji poměrně rozsáhlá, ale v poslední době už jsem zbyl jenom já, můj bratr a naše děti,“ říká Miloslav Agulár. Na čtyřech tabulkách v Široké ulici jsou vyražená stejná příjmení.

V ulicích Chrudimi přibyly další kameny zmizelých

Kameny zmizelých začal do ulic evropských měst zasazovat německý umělec Gunter Demnig na začátku 90. let. „Jednou jsem s tím začal a postupně se z toho stal obrovský koníček. Teď už to beru jako samozřejmost. Je dobře, že se o to zajímají třeba školy, historické kluby, ale taky veřejnost a příbuzní.“

Obyvatelé Chrudimi zmizelí v transportech jsou zpět

Německý umělec Gunter Demnig zasazuje do dlažby v Chrudimi kameny zmizelých

Na několika chrudimských ulicích jsou zvláštní mosazné kostky. Stolepersteine - kameny zmizelých mají připomínat tragický osud židovských obyvatel města.

Kameny zmizelých jsou podle Demniga aktuálně ve 24 zemích Evropy a celkem už jich je přes 70 tisíc. Zasazení Kamenů sledoval i Daniel Vaněk, kantor České obce židovské, který se za zemřelé pomodlil: „Je to jediná připomínka těch lidí, kteří nemají ani vlastní hrob. Je to připomínka jejich posledního domova. Pak už následovaly jen koncentrační tábory a násilná smrt rukama nacistických vrahů.“

Kamenů zmizelých je teď v Chrudimi 21, dalších 5 je ve Svitavách. V České republice jich je nejvíc zasazených do pražských chodníků, kde jich je víc než 260.

autor: Josef Ženatý
Spustit audio