Obyvatelé Chrudimi zmizelí v transportech jsou zpět

23. září 2017

Na několika chrudimských ulicích jsou zvláštní mosazné kostky. Stolepersteine - kameny zmizelých mají připomínat tragický osud židovských obyvatel města.

V Chrudimi částečně splatili jeden starý dluh. Za války do transportů nastoupilo 87 židovských obyvatel města. Přežilo jen sedm. Jména obětí holocaustu teď připomínají kameny zmizelých. Destičky v chodníku si všimne každý, kdo půjde kolem.

Široká ulice číslo popisné 87, Adlerův dům. Před válkou zde měla krámek rodina Adlerů. „Před Adlerův dům umístíme šest Stolepersteinů, protože to bylo šest obyvatel toho domu, kteří odešli do transportu a do koncentračního tábora a už se nevrátili,“ popisuje tragický osud rodiny historička Alžběta Langová.

Čtěte takéČas hojí rány sudetské krajiny Koclířova

„Čtyři z nich byli Adlerova rodina a dva jsou nájemníci. Bydlel tam svobodný židovský advokát a během války se tam přestěhovala paní, která byla ze smíšeného rozvedeného manželství. Rozvod by jí pomohl, ale ona měla ve své péči syna, který byl smíšeného původu, a na tyto lidi se ta první transportní vlna nevztahovala. Takže tu zůstala a do transportu jich šlo jen pět a nějaký soused ji udal a za rok byla zatčena za porušení zákazu vycházení po páté hodině a odvezena do Osvětimi, kde zahynula,“ přibližuje osudy obyvatel historička.

Kameny zmizelých v Chrudimi

Kameny zmizelých vymyslel, vyrábí a také pokládá německý umělec Gunter Demnig. Jedná se o žulové kostky s mosaznou destičkou a jmény obětí holokaustu. „Mají připomenout jména lidí, kteří v tom domě žili a kteří byli zavražděni. Cílem je přinést ty lidi zase do vzpomínek,“ vysvětluje svůj záměr Demnig.

Na třech místech v Chrudimi je celkem jedenáct kamenů zmizelých. Nemělo by to být konečné číslo, město chce požádat o další.

autor: kop
Spustit audio