V Kunvaldu zavzpomínají na pilota RAF. Letos by mu bylo sto

13. září 2017
Pilot RAF drží poštovního holuba, rok 1942

Plukovník František Trejtnar bude hlavní osobností víkendové akce. Svému rodákovi odhalí v městysu pamětní desku. Přijet by měl i válečný veterán generálmajor Emil Boček.

Vzpomínka se koná v roce stého výročí narození Františka Trejtnara. „Byl jedním z mnoha našich vzácných předků, který jako vojenský pilot bojoval v Anglii za nás a za naši svobodu. Byl pilotem 310. československé stíhací perutě RAF. Dožil se konce války a vrátil se do osvobozené vlasti,“ říká starosta Kunvaldu Josef Paďour.

Stíhačka jako opravdová

Po celou sobotu 16. září bude na hřišti před školou a sokolovnou stát výjimečný exponát. Bude to maketa stíhačky Spitfire ve skutečné velikosti. Obdivovat můžete i autentickou výstroj a vybavení letců RAF, fotografie Františka Trejtnara a další atrakce.

Po 13. hodině je na programu oficiální vzpomínka na plukovníka Františka Trejtnara v podobě odhalení pamětní desky v prostoru Kunvaldského Slavína za účasti významných hostů a hudebního doprovodu Dechového orchestru ZUŠ Petra Ebena Žamberk. Dorazí i vojenský historik Eduard Stehlík, promítne se film Tmavomodrý svět, tečku pak obstará swingový koncert a vystoupení stepařů.

Mezi další osobnosti spojené s Kunvaldem historicky patří i zakladatel hipologického muzea ve Slatiňanech František Bílek anebo autor jezdeckého portrétu TGM Ludvík Vacátko.

Starosta Kunvaldu Josef Paďour