V Opatovicích nad Labem-Pohřebačce kvete národní házená

24. červen 2014

Společně s nohejbalem můžeme národní házenou považovat za původní český národní sport. Ve špičkové podobě se bude už v neděli prezentovat v Opatovicích nad Labem-Pohřebačce. Chystá se mezizemské utkání Čechy-Morava.

Hlavní zápas mužů startuje v 11:15, předcházet mu bude od 9:30 duel žen. Oba exhibiční souboje orámuje měření sil juniorek a juniorů. Dojde také na vyhlášení nejlepších jednotlivců roku. Všechno zpestří taneční vystoupení a další doprovodný program.

Národní házená je matkou „klasické“ házené

Dlouholetý rozhodčí a trenér národní házené Libor Bittner říká, že „klasická“ házená paradoxně vychází právě z národní házené: „Ta byla zakládající v roce 1905. Známější házená se v 60. letech rozrostla po celém světě, zatímco ta česká-národní zůstala jenom tady.“ Národní házená se kdysi hrála po celé Evropě. Po druhé světové válce dokonce existovalo více typů a konal se i mezinárodní šampionát.

Hřiště národní házené se dělí na tři části po 15-ti metrech (útočná, střední a obranná třetina). Jen ve střední části mohou hrát všichni, pro zbylé dvě platí přesná pravidla vstupu. Oproti „klasické“ házené jsou branky užší a vyšší, balón větší a lehčí. Podle Bittnera bývá tento sport technický a ne až tak hrubý.

Finále play off interligy, házená, Praha - Most

Opatovická úroveň stoupá

Bittner v Opatovicích trénuje letošní stříbrné medailisty první ligy mužů. Se svými svěřenci tak letos došel k historickému úspěchu: „Rok od roku se lepšíme. Svědčí o tom i naše nominace na nedělní mezizemské utkání v týmu Čech.“

Fakt, že se akce uskuteční právě na jejich hřišti, považují opatovičtí za velkou čest. Potvrzují to slova zástupce organizátorů Radka Kubelky: „Házená v Opatovicích nad Labem-Pohřebačce existuje 71 let - oddíl vznikl v roce 1943. Takovou prestižní událost budeme pořádat vůbec poprvé. Vděčíme za to mládežnickým úspěchům i čtyřleté účasti A mužstva v nejvyšší soutěži. Navíc během posledních tří let došlo k rekonstrukci celého areálu. Splňujeme tak veškeré parametry, které vyžaduje svaz.“

autor: MAL
Spustit audio